Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Sosyal medya düzenlemesi meclisten geçti

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Sosyal medya servis sağlayıcılara denetim

Milyon lira cezalar geliyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 29.07.2020 - Sosyal medya düzenlemesi meclisten geçti

Kamuoyunda sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen kanun teklifi TBMM'nin tatil öncesi son oturumunda yasalaştı. Peki yeni yasaya göre ne olacak, sosyal medyada neler değişecek?

Sosyal medya düzenlemesi Meclis'te kabul edilerek, yasalaştı. Meclis, sosyal medya düzenlemesinin ardından 1 Ekim'e kadar tatile girdi. Peki ama yeni yasada ne var?

Sosyal medya servis sağlayıcılara denetim

. Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek. Temsilci belirlemeyen ağ sağlayıcılara kademeli olarak para cezası verilecek.

. Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurtdışında bulunması halinde Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

. Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanıyor.

. Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu Kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında Başkan tarafından 100 bin TL'den 1 milyon TL'ye kadar para cezası verilecek.

. Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı Türkiye'de temsilci belirleyecek.

48 saatte yanıt zorunluluğu

. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcısına on 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

. Cezanın tebliğ edilmesinden otuz gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası otuz milyon TL olacak. İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal ağ sağlayıcısı reklam vermesi yasaklanacak. Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak.

. Kişilerin sosyal ağ sağlayıcısına başvurmaları halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda kalacak.

. Para cezaları bir yıl içinde tekrarlanması halinde cezalar bir kat arttırılarak uygulanacak ve bu hüküm 01.10.2020 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Rapor tutulacak

. Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Bu hukuki sorumluluğun işletilmesi için içerik sağlayıcının sorumluluğuna gidilmesi veya içerik sağlayıcıya dava açılması şartı aranmayacak.

. Bu kanun ile birlikte yorum yapan kişilerin bilgileri sosyal medya uygulamaları tarafından raporlanacak. Talep halinde mahkemelere iletilecek.

CHP'nin eleştirileri var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, teklifin Türkiye'deki kullanıcılara ciddi bir sansür getirdiğini iddia etti. Sözcü'de yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyen Onursal Adıgüzel şunları söyledi:

. Bant genişliğini daraltma konusunda iktidar basit bir şekilde anlatıyor ofis açma zorunluluğu, para cezası ardından bant genişliğini yüzde 50'ye kadar sonra da hakim kararıyla yüzde 90'na kadar karartacağız diyor. Bant genişliğinin daraltılmasında AKP iktidarının çok örnekleri var Wikipedia 2.5 yıl boyunca Türkiye'de tamamen kapatıldı. Yıllarca Youtube kapalı kaldı ülkemizde en küçük davanın sonuçlanması 2.5 yılı buluyor ülkemizde.

. Ayrıca vatandaşlarımızın internete erişimi engelleniyor. İdlib'te 33 şehidimiz oldu bir anda sosyal medya mecralarına giremedik internet sitelerine girebiliyorken. Hatta 2016 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım bu uygulamaları sıradan bir uygulama olarak dile getirdi. Yani biz işimize geldiğinde özgürlüğünüzü kısıtlarız işimize gelmediğinde bunu açarız dendi.

. Yapılan bütün değerlendirmeler 56-51 sayılı kanunun ne kadar sorunlu olduğunu, her fırsatta ifade ediyordu şimdi de bunun üzerine yeni yaptırımlar getirerek aslında Türkiye'de sosyal medya platform firmalarına diz çöktürme çabası devam ediyor. Bunu, ‘Ben yaptım oldu' anlayışıyla hayata geçirip Türkiye'deki milyonlarca genci her fırsatta özellikle seçim döneminde akıllarına getirip övgüler düzdükleri, özgürlük sundukları gençleri iktidarın unuttuğunu hatta sosyal medyaya bile giremeyecek hale getireceğini düşünüyoruz.

. Bu düzenlemede sosyal ağ sağlayıcılarıyla ilgili bir tanım yapılmış ve bu tanım o kadar özensiz yapılmış ki yargı tarafından nereye çekseniz oraya gidebilir ve vatandaşların kişisel iletişimleri bile bu sürece dahil edilebilir.

. Temsilcilik meselesi var ayrıca. İktidar bu kadar basitleştiriyor konuyu. Bir temsilcisinin olmasında bir sorun yok ama temsilciliğin yerinin tarif edilmesi Türkiye'de olacağının söylenmesi aslında sansür sürecinin bir başlangıcı olacak. Tarihte geriye gidip değerlendirme yaptığımızda bu mecraların medya kuruluşlarının defalarca böyle temsilciliklerin hedef olduğunu, can güvenliklerinin hiçbir zaman korunamadığını görüyoruz. Bununla birlikte Türkiye'de gazetelerin önüne AKP Gençlik Kolları Başkanlarının gidip camları çerçeveleri kırdığını gördük.

. İdari para cezalarına baktığımız zaman yani ofis açmazsanız verilecek cezalara baktığımızda görüyoruz ki iktidar inanılmaz bir hesap bilmezlikle ve caydırıcı olmaya yönelik bir uygulama içindedir.

. Türkiye'de bütün vatandaşlarımızı aktif olarak kullandığı mecraları Türkiye’den kaçırabilecek düzenlemeleri de hayata geçirmekten çekinmiyoruz. Bu nasıl bir anlayıştır? Nasıl Türkiye çağı yakalayacak? Türkiye’de yaşayan gençler nasıl üretecekler, nasıl bilgiye ulaşıp özgürce düşünecek ve sonucunda ülkemize katma değer yaratacaklar? Biri bunu bize izah etsin.

. Pandemi sürecinde Türkiye’de bütün vatandaşlarımız e-ticaret sitelerini kullanmaya başladılar, internette hareketlilik 2.5 kat oranında arttı. Türkiye bu alt yapıya yatırım yapması gerekirken her fırsatta dile getirdiğimiz fiber altyapısını geliştirmesi gerekirken vatandaşlarımızın internet okuryazarlığının güçlendirilmesi gerekirken gençleri teşvik etmesi gerekirken interneti sansürlemeye çalışıyor. Burada ticareti de engelleyebileceklerini farkında değiller.

. Türkiye’de 1.7 milyon KOBİ sosyal medya mecralarından sadece biri üzerinden ticaret yapıyor. Sadece yüzde 55'li bir mecra üzerinden ticaret yapıyor bunların sadece bir yıl içerisinde oluşturduğu katma değer 15.3 milyar TL. Türkiye'de 209 bin vatandaşımız bu sayede çalışıyor. 135 ülkeden ticaret yapan insanlar sosyal medya platformundan bizim KOBİ'lerimizi takip ediyor ve bunun sonucunda ticaret gelişiyor. O zaman ticaret durur umurunda mı binlerce insan işinden olmuş onların tek derdi muhalif sesler çıkmasın iktidar eleştirilmesin.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Sosyal medya

Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu

Hayatın içinden haberler