Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) ne oldu?

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

YAŞ Temmuz 2020

Toplantı rekor sürede tamamlandı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.07.2020 - Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) ne oldu?

Yüksek Askeri Şûra’da 17 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. Komuta kademesinde değişikliğe gidielmeyen toplantıda 15 Temmuz girişiminin bastırılmasında önemli rol oynayan 2 general ‘kadrosuzluk’ nedeniyle emekliye sevk edildi.

Her yıl ağustos ayı başında yapılan YAŞ, Kurban Bayramı nedeniyle 1 hafta öne çekilerek dün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplandı. Eski dönemlerde saatlerce süren YAŞ'ın 45 dakikada sonuçlanması dikkat çekti.

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya YAŞ üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar Hulusi Akar, Mevlüt Çavuşoğlu, Abdülhamit Gül, Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Komuta kademesi

Toplantıda alınan kararlar yazılı açıklamayla duyuruldu. Buna göre TSK komuta kademesinde bir değişiklik olmadı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanlarının mevcut görevlerine devam etmesine karar verildi.

17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl süreyle uzatıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler

Kara, hava, deniz

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakçı korgeneralliğe, tuğgeneraller Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Sıtkı Varlı ve 15 Temmuz gazisi Davut Ala tümgeneralliğe terfi ettirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe, tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe,

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneraller Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirildi.

Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak

Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak

Emekli edilenler

Halihazırda 226 olan general ve amiral sayısı, YAŞ kararlarının yürürlüğe gireceği 30 Ağustos’tan itibaren 247 olacak. 30 general ve amiral ise kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

Emekliye sevk edilen isimler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alkışladığı için CHP’nin o dönemki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Apoletlerini sökeceğim” dediği, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarını yöneten, daha sonra 2. Ordu Komutanlığı’ndan Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanan Orgeneral Metin Temel ile FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanı olan ve darbe girişiminin bastırılmasında önemli rol üstlenen, daha sonra 2. Kolordu Komutanlığı’na getirilen Korgeneral Zekai Aksakallı da bulunuyor.

Orgeneral Metin Temel

Orgeneral Metin Temel

Korgeneral Zekai Aksakallı

Korgeneral Zekai Aksakallı

Kumpas davaları

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda tümamiralliğe terfi ettirilen İdris Acartürk, İzmir Askeri Casusluk davası kapsamında albay rütbesindeyken 20 ay tutuklu kaldıktan sonra 2016 YAŞ toplantısında tuğamiral olmuştu.

Tuğamiralliğe terfi eden Murat Ataç ise 2011’de Avustralya Askeri Ataşesi olduğu sırada Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkınca Türkiye’ye dönmüş ve tutuklanmıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda tümamiralliğe terfi ettirilen Ayhan Gedik, Balyoz davasında; tümamiralliğe terfi ettirilen Mustafa Kaya ile tuğamiralliğe terfi ettirilen Ramazan Özoğul ve Nejat İnanır ise İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanmıştı.

Balyoz davasında yargılandıktan sonra tuğamiralliğe terfi ettirilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça ile İzmir Askeri Casusluk davasında yargılandıktan sonra tuğamiralliğe terfi ettirilen İlker Özkan ve Hakan Ercan ise “kadrosuzluk” nedeniyle emekliliğe sevk edilenler arasında yer aldı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Yüksek Askeri Şura 2020

YAŞ Temmuz 2020

Hayatın içinden haberler