Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

İstanbul'a çok büyük 2 acil korona hastanesi

#evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 06.04.2020 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. İstanbul'a 2 ayrı çok büyük hastane hazırlanacak, Parayla maske satışı yasaklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada özetle şu konulara değindi;

. Yeşilköy Atatürk Havalimanı alanını, ki 1000 hastanelik şu anda plan proje çalışması devam ediyor aynı şekilde Sancaktepe'de bin kişilik hastaneyi yapıyoruz.

. Valiliklerimiz e-devletten ücretsiz maske dağıtımına başladı. Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir.

. Evlerimizden dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın 3 adım veya 2 metre mesafeden daha yakın bulunmamalarını önemsiyoruz.

. Köy, mahalle, belde ve hatta ilçe düzeyinde kimi yerleri karantinaya alıyoruz.

. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için Türkiye'nin her yerinde Vefa Sosyal Destek kurumları oluşturduk.

. Tüm vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarını sağlayarak insan haraketliliğini asgari düzeye indirmekte kararlıyız.

. Test sayısında 20 bini geçerek önemli bir eşiği daha aştık. Hastanelerimizde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur.

. İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir.

. Aldığımız tedbirlerle 2 milyondan fazla mükellefin muhtasar vergilerini erteledik. Firmalara ve gerçek kişilere kredi ödemelerini asgari 3 ay erteleyebilmeleri için finansman desteği sağlıyoruz. Kredi geri ödemelerini 180 güne çıkararak takip sürelerini uzattık.

. İhracatçılara stok finansman desteği veriyoruz. Kredi Garanti Fonu'nun kapasitesini arttırdık. Belediyelerin kesintilerini kaldırarak 3 milyar liralık kaynak sağladık.
. KOSGEB geri ödeme desteklerinden sağlanan 136 bin işletmeye yapacakları banka kredi ödemelerini erteleme imkanı sağlıyoruz. Bu ertelemeden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir.

. Emeklilerimizin en düşük maaşını bin 500 liraya çekerek hem de bayram ikramiyelerini ödeyerek rahatlattık.

. 2 milyon 300 bin haneye yardım için hazırlıklara başladık. Özellikle yevmiye, günlük kazancıyla hayatını sürdürmek zorunda olan, hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; valilik veya kaymakamlarımıza telefonla durumunuzu anlatmanız halinde devletimiz her türlü desteği size verecektir.

. İnfaz düzenlemesi inşallah yarın TBMM genel kurulunda görüşülmeye başlanacaktır.

. Cumhurbaşkanlığı politika kurullarının ikisinin de yapısında değişikliğe gidiyoruz. Gıda, Tarım, Hayvancılık ile Sağlık ve Sosyal Politilar Kurulu oluşturuyoruz.

. Asıl büyük mücadele salgından sonra başlayacaktır.

. Çalışan her fabrikamız üretimi devam edecektir, çiftçilerimiz ekilmemiş toprak bırakmayacaktır. Hizmet sektörümüz iç ve dış bağlantılarını canlı tutacaktır. Hep birlikte daha çok çalışacağız.


ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Koronavirüsle mücadele

Hayatın içinden haberler