Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras iklim zirvesinde

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı

English News


Aras at the Climate Summit - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16.05.2022 - Aras, İklim Zirvesi'nde

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Belediyeler Buluşması zirvesine katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Belediyeler Buluşması zirvesine katıldı.

İlki Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Belediyeler Buluşması’nın ikinci toplantısı “İklim Dostu Kent Planlama ve Tasarım” teması ile Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Çok sayıda uzman ve belediye başkanının katıldığı etkinlikte iklim konusu detayları ile ele alındı.

“Gerçek hayat ve idealler arasında fark var”

Paneldeki konuşmasına Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Merhaba”sıyla başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, gerçek hayat ile idealler arasında büyük çelişkiler yaşandığını belirterek, “Tam ters yönlere gidiyor ikisi aslında. Bunları nasıl bir araya getireceğimizi değerli hocalarımızın bu değerli fikirleriyle, küçük adımlarla, yavaş yavaş biz de tahayyül etmeye başladık, anlayabiliyoruz.” dedi.

Nüfus Artışı ve Çarpık Yapılaşmanın İklim Krizine Etkileri

Nüfus artışının da kentlerin kimliğini olumsuz etkilediğini, doğal yapının bozulmasına neden olarak iklim kriziyle çok yakından etkili olduğunu belirten Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kent kimliği derken kentin tarihsel kimliği, mimari kimliği, sosyal, kültürel, özellikle kültür yozlaşması konusu, bu çok önemli bir şey. Bu, kentlerin kültürel kimliğini ortadan kaldırıyor. Daha önce o kent sürdürülebilir bir kent iken bir bakıyorsunuz artık sürdürülemez hale geliyor. Bunu da Bodrum özelinde çok ciddi bir şekilde yaşıyoruz. Kentler aynılaşıyor bir de. Bu bizim istemediğimiz bir şey. Aynılaşan, o küreselleşme dedikleri olayın kentlere indirgenmesi. Aynılaşma, nedir aynılaşma? Artık her kent kendi tarihinden, kültüründen, sosyal ya da ekonomik ya da doğal çevresinden koparak aynı kentler haline geliyor. Bu bizim gibi turizm kentleri için idam fermanı. Yani aslında turizm bir kültürel faaliyettir, doğal bir faaliyettir. Bunun sürdürülebilir olması gerekir. Bunun için de sizin kendi özgün kimliğinizi, yerel kimliğinizi mutlaka korumanız gerekir.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise şunları söyledi:

“Yerel yönetimler olarak iklim değişikliğine karşı tecrübe paylaşımları yapmayı, yenilikçi çözümler üretmeyi, belediyeler arası dayanışmayı önemsiyoruz. Bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. İklimle ilgili felaketler tüm dünyada gündemde, Türkiye de bu meselenin sonuçlarını en yoğun yaşayan coğrafyalardan bir tanesi. İklim bilimi, uzun yıllardır sera gazı emisyonlarını sıfırlamazsak çok daha sık ve aşırı hava olayları ile karşılaşacağımızı ortaya koyuyor. Hep birlikte günümüzün en önemli küresel çevre sorunu olan iklim meselesine odaklanmalıyız. Ertelemeden, birbirimizden güç alarak ilerleyelim ve iklim değişikliğine engel olarak dünyamıza sahip çıkalım

Açılış konuşmalarının ardından Başkanlar Paneli gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu ve Stefano Salata’nın yaptığı oturumun konuşmacıları Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras oldu. Panelde söz alan başkanlar, İklim Duyarlı Kentlerin Üretiminde Mekânsal Boyut, Tasarım, Planlama, İklim Uyum Sürecinin Hayata Geçirilmesinde Toplumla Birlikte Tasarlamak, Karar Verme Sürecine Dahil Etmek, İklim Krizi Konusundaki Sorunlara Karşın Uygulama ve Projeler konularında bilgiler verdi.

Etkinlik, Uygulamada Yenilikler ve Tasarruf adlı ikinci oturum ile devam etti. Ardından Tepebaşı Belediyesi’nin Melih Savaş Yaşam Köyü, Mustafa Kemal Atatürk Su Sporları Merkezi, Yeryüzü Ekoloji Okulu ve hizmet binasını kapsayan teknik gezi gerçekleştirilmesi ile buluşma sona erdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Şişli ve Kadıköy Belediyesi bürokratları, katılımcı belediyelerden meclis üyeleri, akademisyenler, sektör temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Aras, İklim Zirvesi'nde

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İklim Zirvesi'nde

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Aras at the Climate Summit

Bodrum Mayor Ahmet Aras attended the Sustainable Energy and Climate Action Plan in Local Governments Meeting of Municipalities.

Bodrum Mayor Ahmet Aras attended the Sustainable Energy in Local Governments and Climate Action Plan Municipalities Meeting hosted by Tepebaşı Municipality.

The second meeting of the Municipalities Meeting, the first of which was hosted by Karşıyaka Municipality, was hosted by Tepebaşı Municipality with the theme of "Climate Friendly Urban Planning and Design". At the event attended by many experts and mayors, the issue of climate was discussed in detail.

Tepebaşı Mayor Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Deputy Jale Nur Süllü, CHP Adana Deputy Dr. Müzeyyen Şevkin, Mayor of Seyhan Akif Kemal Akay, Mayor of Nilüfer Turgay Erdem, Mayor of Karşıyaka Dr. Cemil Tugay, Seyitgazi Mayor Uğur Tepe, Eskişehir Metropolitan Municipality Secretary General Ayşe Ünlüce, Şişli and Kadıköy Municipality bureaucrats, council members from participating municipalities, academics, sector representatives and citizens attended.

“There is a difference between real life and ideals”

Bodrum Mayor Ahmet Aras, who started his speech at the panel with the "Hello" of Halicarnassus Fisherman Cevat Şakir Kabaağaçlı, stated that there are great contradictions between real life and ideals and said, "The two of them actually go in opposite directions. With these valuable ideas of our esteemed teachers, we gradually started to imagine how we can bring them together, with small steps, and we can understand.” said.

The Effects of Population Growth and Unplanned Building on the Climate Crisis

Stating that population growth also affects the identity of cities negatively, causing the deterioration of the natural structure, it is very closely affected by the climate crisis, Mayor Aras continued his words as follows:

“When we say urban identity, the historical identity of the city, its architectural identity, social, cultural, especially cultural degeneration, this is a very important thing. This removes the cultural identity of cities. Previously, that city was a sustainable city, but now it becomes unsustainable. We experience this very seriously in Bodrum. Cities are becoming the same. This is something we don't want. What becomes the same is the reduction of what they call globalization to cities. Identicality, what is sameness? Now, every city becomes the same city by breaking away from its own history, culture, social, economic or natural environment. This is a death sentence for tourism cities like us. In other words, tourism is a cultural activity, a natural activity. This has to be sustainable. For this, you must protect your own unique identity, your local identity.”

Tepebaşı Mayor Ahmet Ataç, who made the opening speech of the event, said:

“As local governments, we care about sharing experiences against climate change, producing innovative solutions and inter-municipal solidarity. We are honored and happy to host this meeting. Climate-related disasters are on the agenda all over the world, and Turkey is one of the geographies that most intensely experience the consequences of this issue. Climate science reveals that if we do not reset greenhouse gas emissions for many years, we will encounter much more frequent and extreme weather events. Together, we must focus on the climate issue, which is the most important global environmental problem of our time. Let's move forward without delay, by gaining strength from each other, and protect our world by preventing climate change."

After the opening speeches, the Presidents' Panel was held. Moderated by Prof. Dr. Speakers of the session by Korayvelibeyoğlu and Stefano Salad were Tepebaşı Mayor Dt. Ahmet Ataç, Mayor of Seyhan Akif Kemal Akay, Mayor of Nilüfer Turgay Erdem, Mayor of Karşıyaka Dr. Cemil Tugay and Bodrum Mayor Ahmet Aras. The chairmen who took the floor at the panel gave information on the Spatial Dimension in the Production of Climate Sensitive Cities, Design, Planning, Designing with the Community in the Realization of the Climate Adaptation Process, Involving them in the Decision Making Process, Implementation and Projects Despite the Problems Regarding the Climate Crisis.

The event continued with the second session called Innovations in Practice and Savings. Then, the meeting came to an end with the technical tour of Tepebaşı Municipality covering Melih Savaş Yaşam Village, Mustafa Kemal Atatürk Aquatic Sports Center, Earth Ecology School and service building.

Mugla News

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

2. İklim Zirvesi

Bodrum Haberleri