Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

O müdüre uzaklaştırma talebi iddiası

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

M.A. rapor alıp şikayetci oldu

English News


For that manager, a request for a protective injunction
- CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 14.04.2022 - O müdür için, koruyucu tedbir kararı talebi

Bodrum Belediyesi özel kalem müdürü için mahkemeden koruyucu tedbir kararı talep edildiği öne sürüldü. Aras'ın açıklamasına da çeşitli tepkiler geldi.

Belediyede çalışan bir kadın personeli darp ve taciz ettiği iddiaları nedeniyle hukuken durum netleşene kadar görevinden uzaklaştırılan Bodrum Belediyesi özel kalem müdürü S.A. için şikayetçi olam M.A. tarafından 6284 sayılı yasa kapsamında (... mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi ile şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan kişiler hakkında şiddetin önlenmesine yönelik tedbirler ile bu tedbirlerin alınması ve uygulanmasına ilişkin...) önleyici ve koruyucu tedbir kararı alınmasının istendiği iddia edildi.

TIKLA 6284 sayılı Kanuna ilişkin uygulama yönetmeliği

Darp edildiği ve tacize uğradığı iddialarıyla rapor alan ve şikayetci olan kadın belediye çalışanı M.A.'nın önleyici ve koruyucu tedbir kararı talep ettiği, S.A.'nın da hakkındaki iddiaları kesinlikle reddettiği belirtildi.

Aras'ın açıklaması ve çelişki iddiaları

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. Özel kalem müdürünün adını açık olarak yazan Aras'ın kamuoyu açıklamasında, "belediyemizle ilgili olmayan bir konu" denilerek sebebe dair bilgi sahibi oldunduğu izlenimi verilmesi ama hemen ardından aynı açıklama içinde bu kez "tartışmanın nedeni anlaşılana kadar" diye konunun ne olduğunun bilinmediğinin irdelenmesi de "çelişki" olarak dikkat çekti. İşte o açıklama;

"Benzersiz Bodrum’un değerli insanları, hepinize günaydın. Bugün içinde sizlere, yarın başlayacak ve ayın 20’sinde sona erecek olan; yurt içinden ve yurt dışından çok değerli katılımcıların yer alacağı kültür ve sanat dolu bir haftadan bahsedeceğim fakat bunun öncesinde, beni çok üzen bir tartışma ile ilgili olarak sizi bizzat bilgilendirmek istiyorum. Özel Kalem Müdürüm Serkan Aloğlu ile bir çalışanımız arasında, basına da yansıyan bir tartışmanın yaşandığını üzülerek öğrendim. Her ne kadar mesai saatleri dışında ve belediyemizle ilgisi olmayan bir konuda yaşanılsa da bu tartışmanın nedeni anlaşılana ve hukuki sonucu ortaya çıkana kadar, temel ilkelerimiz doğrultusunda; Özel Kalem Müdürüm Serkan Aloğlu’nun geçici olarak görevinden alınmasını, uygun bulduk. Serkan Aloğlu’nun ve tartışmaya konu olan diğer değerli çalışanımızın arasında yaşanılan bu üzücü tartışmanın bizleri daha fazla üzmeyecek şekilde sonlanmasını umarak sizlere; sağlıklı, huzurlu, güzel bir gün diliyorum."

Açıklamaya tepkiler

Aras'ın paylaşımına ve yapılan yorumlara çeşitli tepkiler geldi. Takipçilerden bazıları Aras'ın durum karşısında hızlı, net ve şeffaf davrandığını belirtip kendisini kutlarken bazı takipçiler kadına şiddet, darp ve taciz iddialarına "tartışma" diye yaklaşılmasına tepki gösterdi. Bazı takipçiler de kendi aralarında, yapılan yorumlar üzerinden tartıştı. İşte o tepki ve yorumlardan bazıları;

Aras'ın açıklaması 14 Nisan 2022

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın açıklaması

Aras'ın açıklaması ve çelişki iddiası 1

Aras'ın açıklaması ve çelişki iddiası 2

Açıklamaya tepkiler 5

Aras'ın açıklaması ve yapılan yorumlardan bazıları - Kaynak: Facebook

BKDD'den açıklama

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği de bir açıklama yayınlayarak, "Şiddet Tutum Belgesi"nin uygulanmasını istedi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneğinden yapılan açıklama da şöyle;

"Bodrum Belediyesi Özel Kalem Müdürü Serkan A.‘nın Belediye’de çalışan bir kadını darp ve taciz ettiği derneğimize bildirilmiş olup, olay kamuoyuna da yansımıştır. 8 Mart 2022 tarihinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği politikaları kapsamında imzaladığı Şiddet Tutum Belgesi doğrultusunda yapılacak olan soruşturmanın, kadın mağduru gözeterek ve tüm bilgileri saklı kalacak şekilde yürütülmesinin yanı sıra, her türlü şiddete karşı bir yerden sürecin işletilmesi ile birlikte faile yönelik gerekli yaptırımların uygulanmasının takipçisi olacağız."

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

For that manager, a request for a protective injunction

A protective injunction was requested from the court for the Bodrum Municipality chief of staff. Various reactions came to Aras's statement.

Bodrum Municipality's chief of staff, S.A., who was suspended from his duty until the legal situation is clarified, due to allegations that he assaulted and harassed a female staff member working in the municipality. for M.A. It has been claimed that he wanted to take preventive measures and protective measures within the scope of Law No. 6284.

It was stated that M.A., a female municipality employee who received a report on allegations that she was assaulted and harassed, requested preventive measures and protective injunctions, and S.A. absolutely denied the allegations against her.

Aras's explanation and reactions

Bodrum Mayor Ahmet Aras released another statement on the subject from his social media account. In the statement that caused the reactions of some of the followers, Aras gave the following views;

"Dear people of the unique Bodrum, good morning to all of you. Today, I will tell you about a week full of culture and art, which will start tomorrow and end on the 20th of the month, in which very valuable participants from Turkey and abroad will take part. I would like to inform you personally about a dispute. I regret to learn that there was a discussion between my Chief of Staff, Serkan Aloğlu, and one of our employees, which was also reflected in the press. Although it is experienced outside of working hours and on an issue that has nothing to do with our municipality, the reason for this discussion is understood and the legal outcome is understood. In line with our basic principles, we have found it appropriate to temporarily remove my Chief of Staff, Serkan Aloğlu, from his post until it emerges. Hoping that this sad discussion between Serkan Aloğlu and our other esteemed employee, who is the subject of the discussion, will come to an end in a way that will not upset us any more, we wish you a healthy, I wish you a peaceful and beautiful day."

There were various reactions to Aras's post and comments. Here are some of those reactions and comments;

Statement from BKDD

Bodrum Women's Solidarity Association also issued a statement and demanded the implementation of the "Violence Attitude Document". The statement made by the Bodrum Women's Solidarity Association is as follows;

"Our association has been informed that Bodrum Municipality Private Secretary Serkan A. battered and harassed a woman working in the Municipality, and the incident was also reflected in the public. Violence Attitude Document signed by Bodrum Mayor Ahmet Aras on March 8, 2022, within the scope of Gender Equality policies. "We will follow up on the implementation of the necessary sanctions against the perpetrator, as well as the execution of the process against all kinds of violence from one place, as well as the investigation to be carried out in line with the woman victim, keeping all her information confidential."

Mugla News

TAGS;

Kadına şiddet ve taciz iddiaları

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri