Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Dikkat bu pazar yollar kapalı

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

English News

Attention, roads are closed this Sunday - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.04.2022 - Dikkat bu pazar yollar kapalı / Attention, roads are closed this Sunday

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu nedeniyle bu pazar günü (10 Nisan) Bodrum, Kuşadası ve İzmir'de bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 10 Nisan 2022 Pazar günü Bodrum – Kuşadası etabıyla başlıyor.

10 Nisan Pazar günü Bodrum'dan başlayıp, “Mega Proje” Dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsünden geçerek Ege’den Trakya’ya ilerleyecek olan kıtalararası dev organizasyonun final etabı 17 Nisan Pazar günü İstanbul'da sona erecek.

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu

Trafiğe kapanacak yollar

Aşağıda belirtilen noktalarda mesafe ve yol durumları göz önüne alınarak aşamalı ve kısmi olarak 11.00 – 13.00 saatleri arasında karayolu trafiğe kapatılacak. Trafiğe kapanacak yollar şu şekilde:

D-515-01 kod nolu Aydın – Söke – Milas Devlet Karayolu, D-550-12 Germencik – Selçuk Karayolu’nun;

- Akbük Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Dalyan Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Yenidoğan Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Ziraat Okulu Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Söke Sanayi Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Novada Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Sazlı Kavşağı – Aydın il merkezi yönüne

- Moralı Kavşağı – Ortaklar istikametine

- İzmir İl Sınır – Her iki yöne

Kuşadası güzergahı

Ayrıca Kuşadası İlçe Merkezi güzergah tedbirleri kapsamında saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında, Hülya Koçyiğit Bulvarı’nın Devlet Hastanesi Kavşağı ile Kısmet Kavşağı arası ve Atatürk Bulvarı’nın Kısmet Kavşağı ve Lozan Kavşağı arası araç trafiğine kapatılacak.

Kuşadası Çevre Yolu’nda ise saat 12.30 itibarıyla Selçuk istikametine gidiş Hastane Kavşağı’ndan itibaren araç trafiğine kapatılacaktır.

İzmir güzergahı

Selçuk İlçesi Dervent Cad. – Cumhuriyet Cad. – Atatürk Cad. – Şehabettin Dede Cad. – 4020. Sok. – 4032. Sok. – 4028. Sok. – 4044. Sok. – Zeynel Irmak Cad. – 4106. Sok. – Kartalaltı Mevkii – 219. Sok. – Değirmenboğazı Sok. – Şirince Boğazı Mevkii – Şehit Piyade Er Yüksek Özülkü Sok. – Şehit Pilot Üsteğmen Deniz Taylan Cad. – Atatürk Cad. Sabri Yayla Bulvarı – Arvalya Mevkii.

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu 2

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu

Yarış hakkında

Dünya genelinde kıtalararası gerçekleşen ilk ve tek etaplı yol bisiklet yarışı olma özelliği taşıyan 57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 10 Nisan Pazar günü Bodrum'dan başlayıp, “Mega Proje” Dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsünden geçerek Ege’den Trakya’ya ilerleyecek olan kıtalararası dev organizasyonun final etabı 17 Nisan Pazar günü İstanbul'da sona erecek.

57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda 14 ülkeden 25 takım ve toplam 175 sporcu yarışacak. 7 World Tour takımının yer alacağı Tour of Turkey’de 12 pro takım ve 6 kıta takımı mücadele edecek.

Bu yıl ilklerin yarışı haline gelecek organizasyon öncesinde anlamlı bir projeye de imza atılacak.

Türkiye'de orman varlığının güçlendirilmesi adına yapılacak çalışma çerçevesinde, yarıştan bir gün önce Bodrum'da, "57. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanının açılışı yapılacak. Hatıra ormanına, bisikletçilerin parkurda kat edeceği mesafe kadar tohum topu da bırakılarak ülkenin orman alanlarının rehabilitasyonuna katkı sağlanacak.

Bu yıl Bodrum'dan başlayarak organizasyonda bisikletçiler ilk gün 207 kilometre uzunluğundaki Bodrum-Kuşadası etabını geçecek. Milyonlarca kişinin ekranları başından izlemesi beklenen turun Muğla'nın turizmine de katkı sağlaması bekleniyor.

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu 3

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu

Bisikletçiler Bodrum-Kuşadası etabını koşarken izleyiciler de Bodrum Kalesi ile M.Ö. 4'üncü yüzyılda inşa edilen, Anadolu'nun bilinen ilk tiyatrolarından biri olan ve özellikle yaz aylarında birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Bodrum Antik Tiyatro'yu görecek. Bir taraftan da Bodrum'un sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri kadar mavi ile yeşilin uyumu eşliğinde sakin koyları da gösterilecek.

Bisikletçiler daha sonra yol güzergâhında Milas ilçesi sınırlarındaki Tuzla Sulak Alanında göçmen kuşlar ve flamingoları görecek. Yılın önemli bölümünde flamingoların şenlendirdiği, Boğaziçi Mahallesi sınırlarındaki sulak alan, barındırdığı çok sayıda kuş ve balık türü ile ilgi görüyor.

Buradan Milas ilçesine ulaşacak bisikletçiler pedal çevirirken ekran başındakiler da ilçenin önemli tarihi ve kültürel değerleri arasında yer alan Menteşe Beyliği’nin başkenti Beçin Antik Kenti, Labranda Antik Kenti, Euromos Antik Kenti ile dünyanın en eski yolları arasında gösterilen Karya Yolu'na ev sahipliği yapan Latmos Dağı'nda Neolitik Çağ'a tarihlenen kaya resimleri, Kapıkırı Mahallesi'nde yer alan Herakleia Antik Kenti ve eşsiz doğal güzellikleri, biyolojik çeşitliliği ve çevresindeki tarihi kalıntılarıyla bilinen Bafa Gölü ekranlarda yer alacak.

Milattan Sonra 3. yüzyıla kadar Ege Denizi'nin bir koyu olan ancak Büyük Menderes Nehri'nin getirdiği alüvyonların birikmesiyle göle dönüşen Bafa, aralarında nesli tükenmekte olan kuşların da bulunduğu 261 kuş türüne üreme ve kışlama ortamı sağlıyor.

Bisikletçiler daha sonra Muğla sınırlarından çıkarak Kuşadası'na ulaşmak için pedal çevirecek.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Muhteşem doğası, eşsiz koyları ve kültürel zenginlikleriyle dünyanın tercih ettiği Muğla’mızda gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Muğla’mızın tanıtımına büyük katkı sağlayacak” dedi.

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu 4

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2021, arşiv - Türkiye Bisiklet Federasyonu

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Attention, roads are closed this Sunday

Due to the 57th Presidential Cycling Tour of Turkey, some roads in Bodrum will be closed to traffic this Sunday (April 10).

T.R. The 57th Presidential Cycling Tour of Turkey, which will be organized by the Turkish Cycling Federation under the auspices of the Presidency, starts on Sunday, April 10, 2022, with the Bodrum – Kuşadası stage.

The final stage of the giant intercontinental organization, which will start from Bodrum on Sunday, April 10, and proceed from the Aegean to Thrace by crossing the "Mega Project", the world's longest suspension bridge, the 1915 Çanakkale Bridge, will end in Istanbul on Sunday, April 17.

Roads to be closed to traffic

Considering the distance and road conditions at the following points, the highway will be closed to traffic gradually and partially between 11:00 and 13:00. The roads to be closed to traffic are as follows:

D-515-01 code number Aydın - Söke - Milas State Highway, D-550-12 Germencik - Selçuk Highway;

- Akbuk Junction – towards Aydın city center

- Dalyan Junction – towards Aydın city center

- Yenidogan Junction - towards Aydın city center

- Agricultural School Junction – towards Aydın city center

- Söke Industry Junction – towards Aydın city center

- Novada Junction – towards Aydın city center

- Sazlı Junction – towards Aydın city center

- Moralı Junction – towards Partners

- İzmir Provincial Border – Both Directions

Kusadasi route

In addition, Kuşadası District Center will be closed to vehicle traffic between 10.00 and 17.00 hours, between Hülya Koçyiğit Boulevard's State Hospital Junction and Kısmet Junction, and between Atatürk Boulevard's Kısmet Junction and Lausanne Junction.

On the Kuşadası Ring Road, as of 12.30, going to Selçuk direction will be closed to vehicle traffic starting from the Hospital Junction.

Izmir route

Selcuk District Dervent Cad. – Cumhuriyet Cad. – Ataturk Cad. – Şehabettin Dede Cad. – 4020. Sok. – 4032. Sok. – 4028. Sok. – 4044. Sok. – Zeynel Irmak Cad. – 4106. Sok. – Kartalaltı Mevkii – 219. Sok. – Değirmenboğazı Sok. – Şirince Bosphorus Location – Martyr Piyade Er Yüksek Özülkü Sok. – Martyr Pilot First Lieutenant Deniz Taylan Cad. – Ataturk Cad. Sabri Yayla Boulevard – Arvalya Mevkii.

About the race

The 57th Presidential Cycling Tour of Turkey, which is the first and only one-stage road bicycle race held in the world, will start from Bodrum on Sunday, April 10, and will proceed from the Aegean to Thrace by crossing the 1915 Çanakkale Bridge, the world's longest suspension bridge, the "Mega Proje". The final stage of the intercontinental giant organization will end on Sunday, April 17, in Istanbul.

25 teams from 14 countries and a total of 175 athletes will compete in the 57th Presidential Cycling Tour of Turkey. 12 pro teams and 6 continental teams will compete in the Tour of Turkey, where 7 WorldTour teams will take part.

A meaningful project will also be signed before the organization that will become the race of firsts this year.

Within the framework of the work to be done to strengthen the forest existence in Turkey, the "57th International Presidential Cycling Tour of Turkey Memorial Forest" will be opened in Bodrum one day before the race. A seed ball is left in the memorial forest as much as the distance the cyclists will cover on the track, contributing to the rehabilitation of the forest areas of the country. will be provided.

This year, starting from Bodrum, cyclists will pass the 207-kilometer Bodrum-Kuşadası stage on the first day of the organization. The tour, which is expected to be watched by millions of people from the beginning, is expected to contribute to Muğla's tourism.

While the cyclists run the Bodrum-Kusadasi stage, the spectators also see Bodrum Castle and BC. He will see the Bodrum Antique Theater, one of the first known theaters in Anatolia, built in the 4th century and hosting many art events especially in the summer months. On the one hand, Bodrum's calm bays will be shown, accompanied by the harmony of blue and green, as well as its historical and natural beauties.

Cyclists will then see migratory birds and flamingos in the Tuzla Wetland within the borders of Milas district on the road route. The wetland within the borders of Boğaziçi Neighborhood, where flamingos cheer for most of the year, attracts attention with its many bird and fish species.

While the cyclists that will reach Milas district from here are pedaling, those in front of the screen are among the important historical and cultural values ​​of the district, the Beçin Ancient City, Labranda Ancient City, Euromos Ancient City, which are among the important historical and cultural values ​​of the district, and Latmos, which is home to the Caria Road, which is one of the oldest roads in the world. Rock paintings dated to the Neolithic Age on Mount Mount, the Ancient City of Herakleia in Kapıkırı Neighborhood, and Lake Bafa, known for its unique natural beauties, biodiversity and historical ruins around it, will be on the screen.

Bafa, which was a bay of the Aegean Sea until the 3rd century BC, but turned into a lake with the accumulation of alluvium brought by the Büyük Menderes River, provides a breeding and wintering environment for 261 bird species, including endangered birds.

Cyclists then crossed the borders of Muğla.

He will pedal to reach Kuşadası.

Muğla Governor Orhan Tavlı said, "The Presidential Cycling Tour of Turkey, which will take place in Muğla, which is preferred by the world with its magnificent nature, unique bays and cultural riches, will make a great contribution to the promotion of Muğla."

Mugla News

TAGS;

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Federasyonu

Bodrum Haberleri