Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Milas Tuzla lagünü için suçlamalar

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

AK Parti'li Gökmen'den çok ağır iddialar

English News

Charges for Milas Tuzla lagoon - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.03.2022 - Milas Tuzla lagünü için suçlamalar

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın Tuzla sulak alanına inşaat eleştirilerine AK Parti Bodrum'dan ve Ağaoğlu'ndan yanıtlar geldi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın gündemde tuttuğu Tuzla sulak alanına inşaat eleştirileri için AK Parti Bodrum İlçe Başkanı'ndan "ağır" suçlamalar geldi. AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Aras'ın açıklamaları üzerinden Muğla Büyükşehir Belediyesi'ni aynı lagüne tonlarca arıtılmamış atık su boşaltmak ve bu yolla kuş popülasyonunu yok etmekle suçladı.

Milas Tuzla lagünü 2

Milas Tuzla lagünü - Görsel: Milas Kaymakamlığı internet sitesinden alıntıdır

Tuzla Lagünü'ne giderek fotoğraflar çektiren Gökmen yerinden paylaştığı yayında şunları iddia etti;

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen 2

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen

"Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras! Sizin bu CHP çevreciliğinizi valla ben anlayamadım. Tuzla lagünü, kuş cenneti için günlerdir mangalda kül bırakmıyorsunuz.

Bu konuda madem bu kadar hassassınız, o halde neden aynı lagüne Mazı çayı aracılığıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıldır her gün tonlarca atık suyun arıtılmadan bırakılmasına ses çıkarmıyorsunuz?

Tuzla lagününe akan bu lağım yüzünden kuş popülasyonunun ne kadar azaldığını, kaç çeşit kuşun artık bu cennete gelmediğini biliyor musunuz? Arıtılmadan akan su kirliliği nedeniyle flamingolar ölürken neden hiç sesiniz çıkmıyor.

Attınız mı mangalda kül bırakmıyorsunuz! Ama samimiyseniz bu rezillik için Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne de iki çift laf edin de görelim ne kadar doğa seversiniz, ne kadar samimisiniz.
Bekliyoruz!
"

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen 4

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Milas Tuzla Lagünü

Aras ne demişti?

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras önce söz konusu alanla ilgili reklamlarda yatırımın Bodrum'da olduğunun vurgulanmasına karşı çıktı. Alanın Milas sınırları içinde olduğunu ve Bodrum markasının kullanılamayacağını belirten Aras ayrıca bölgede izinsiz baraj yapıldığı ve derelerin yönünün proje alanı lehine değiştirildiğini iddia etti. Aras, "halkın olan suyu ve dereleri kendi projeleriniz için kullanamazsınız" dedi.

Milas Tuzla lagünü 3

Milas Tuzla lagünü - Görsel: Milas Kaymakamlığı internet sitesinden alıntıdır

Ardı ardına tepki paylaşımları yapan Aras'ın paylaşımlardan birisi;

Ağaoğlu'ndan açıklama

Bodrum Belediye Başkanı AHmet Aras'ın eleştirilerinin ardından bir açıklama da Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından yapdı. Ağaoğlu'nun açıklamaı da şöyle;

Milas-Bodrum Havalimanı’nın hemen altında yer alan ‘Muğla- Milas Turizm Yerleşkesi’ projemiz ile ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Daha önce ifade ettiğimiz gibi, amacımız Muğla – Milas Turizm Yerleşkesi projesini Türkiye’de örneği az bulunan bir şekilde tamamen sürdürülebilirlik anlayışıyla ve günün koşullarına ve beklentilerine uygun olarak hayata geçirmektir. Çevresel ve toplumsal hassasiyetlerimiz, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakma gayemiz ve uluslararası standartlar çerçevesinde projemizin geliştirme süreci devam etmektedir. Bu bağlamda eksik ve doğru olmayan bilgilerle sürece verilmeye çalışılan zararı yakından takip etmekteyiz. Doğru bilgilere dayanmayan iddialar ile ilgili verilecek en güzel cevabın projenin kendisi olacağına inancımız tamdır. Bu kapsamda son dönemde tekrar gündeme gelen ve henüz hazırlıkları devam eden projemiz ile ilgili birkaç önemli maddeyi kamuoyunun bilgi eksikliğini gidermek açısından tekrar paylaşmak isteriz.

2 SENELİK BİLİMSEL ÇALIŞMANIN SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN EKOSİSTEM DEĞERLENDİRME RAPORU

Projemizde, Türkiye’nin en önde gelen mimar, mühendis, danışman ve akademisyen kadrosu görev almaktadır. Proje kapsamında alanında uzman akademisyenler ile yaklaşık 2 yıldır çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların bazıları halen devam etmektedir. Yapılan akademik çalışmaların sonuçları Ekosistem Değerlendirme Raporu olarak ilgili kurumlara sunulmuştur. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümleri ile çalışmalar sürdürülmektedir.

Tekrar altını çizerek belirtmek isteriz ki arazimizde, 1988’den beri bölgenin en önemli çevreci figürlerinin himayesinde Bölgenin en büyük ağaç ve bitki seralarından biri geliştirilmiş ve düzenli bakımları da yapılmaktadır. Proje Türkiye’nin bu denli büyük değerde yeşil alan altyapısı hazır tek projesidir.

KUŞ BİLİMCİLERLE EYLEM PLANLARI GELİŞTİRİLMEKTEDİR

Daha önce de belirttiğimiz üzere kuşların yaşam alanı ilgili hiçbir alanda hiçbir inşai faaliyet yapılması söz konusu dahi değildir. Geliştirilecek projenin, kuşların yaşam alanı üzerine yapılacağı yönündeki maksatlı açıklamaları da üzülerek takip ediyoruz. Arazi ve etki alanının uzaklığı nedeniyle kuş popülasyonuna zarar vermesi bir yana kuşların beslenmesi ve doğal yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli tüm planlamalar yapılmaktadır. Bu konuda alanında yetkin ornitolog (kuş bilimci) akademisyenler ile çalışmalar yapılmakta olup sadece önleyici değil, kuşların doğal hayatını geliştirici eylem planları hayata geçirilecektir. Bu bağlamda projemiz, ekolojik alan, hassas alan, doğal karakteri korunacak alan, mutlak koruma alanı gibi alanlar içinde değildir.

PROJENİN SU İHTİYACI DENİZDEN

Gelişmiş ülkelerde ve tüm büyük yatırımlarda olduğu gibi son teknoloji deniz suyu derin deşarj yönetimi ile arıtılarak kullanım suyu elde edilecek ve kullanılan atık su tekrar arıtılarak yeşil alanların da sulanması sağlanacaktır. Atıksu arıtma membran teknolojileri projemizin temel girdilerinden olacaktır. Yer altı ve yer üstü suları korunurken proje, su kaynağını denizden sağlayacaktır.

BARAJ TANIMINA UYAN BİR YAPI VE AKAR SU KAYNAĞI BULUNMAMAKTADIR

DSİ’den habersiz gölet ya da baraj yapıldığı yönündeki iddialar ise yine yanlış ve eksik bilgilendirmenin bir sonucudur. Halihazırda proje alanında teknik anlamda “baraj” tanımına uyan bir yapı bulunmamaktadır. 1/1000 Uygulama İmar planında, söz konusu rekreasyon parseli “özel spor alanı ve sulama ve rekreasyon amaçlı gölet” olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla; rekreasyon parselindeki gölet imar planı gereğince, planda yer alan tanımlara uygun biçimde yapılmıştır. Diğer küçük göletler ise golf alanı içerisinde ve golf sahasının oyun unsurları olarak tasarlanmış olmakla birlikte projenin sulama suyu depolamasına katkıda bulunacaklardır.

Ayrıca proje alanı içerisinde herhangi bir akar su kaynağı da bulunmamaktadır. Bu durum resmî kurumlarca da tespit ve teyit edilmiştir. Proje alanında sadece mevsimsel yağışlara göre işlev kazanan kuru dere yatakları vardır. Proje tasarımında bu kuru dere yatakları park ve rekreasyon parsellerinde korunmuş ve peyzaj unsurları olarak değerlendirilmiştir. Kuru dere yataklarının yağış olduğunda sulak alanı beslemesinde bir engel yoktur. Bölge ayrıca yeraltı suyu kullanımına da kapalıdır.

PROJEDE OTURUM ALANI %10’U GEÇMEYECEK

Yaklaşık 40 senedir imar planı bulunan arazimizde oturum alanının yüzde 10’u dahi geçmeyeceğini tekrar belirtmek isteriz. Arazinin geri kalan yüzde 90’lık kısmı ise yeşil alan, bölge halkı ile geliştirilecek akıllı tarım alanları, peyzaj alanları, spor alanları, kültür ve sanat alanları ve çocuk oyun alanları olarak planlanmaktadır. Projenin bu denli büyük bir alanda oldukça yaygın alanda tasarlanan mimarisi ve kendi altyapısı bölgeye yük değil aksine fayda sağlayacaktır.

Özetle hem bölgeye hem ülkemize hem de turizme büyük katkı sağlayacak projemizin, yasalar çerçevesinde ve büyük bir özenle hazırlandığını ifade etmek isteriz. Projemiz özelinde, marka ve kurum imajına zarar veren ve süreci manipüle etmeye yönelik; açıklama, eksik ve yanlış bilgilendirme karşısında tüm yasal haklarımız saklı kalmak üzere bu açıklamayı yapmayı bir mecburiyet saydığımızı değerli kamuoyuna belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Ağaoğlu Şirketler Grubu

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Charges for Milas Tuzla lagoon

AK Party Bodrum and Ağaoğlu responded to Bodrum Mayor Ahmet Aras's criticism of the construction of Tuzla wetland.

"Heavy" accusations came from the AK Party Bodrum District President for the criticism of the construction attempt in the Tuzla wetland, which Bodrum Mayor Ahmet Aras kept on the agenda. AK Party Bodrum District President Osman Gökmen accused Muğla Metropolitan Municipality of pouring tons of untreated wastewater into the same lagoon and thus destroying the bird population, based on Aras's statements.

Gökmen, who went to Tuzla Lagoon and took photos, claimed the following in the broadcast he shared;

"Bodrum Mayor, Mr. Ahmet Aras! I could not understand your CHP environmentalism.

If you are so sensitive about this, then why don't you speak out about the fact that tons of wastewater is left untreated every day for two years by the Muğla Metropolitan Municipality, via the Mazı Stream, in the same lagoon?

Do you know how much the bird population has decreased due to this sewage flowing into Tuzla lagoon, and how many kinds of birds do not come to this paradise anymore? Why don't you speak out when flamingos are dying due to untreated water pollution?

You don't leave ash in the barbecue! But if you are sincere, say a word to the Muğla Metropolitan Municipality for this disgrace and let's see how much you love nature, how sincere you are.
We are waiting!
"

What did Aras say?

Bodrum Mayor Ahmet Aras first objected to the advertisements about the area in question emphasizing that the investment was in Bodrum. Stating that the area is within the borders of Milas and that the Bodrum brand cannot be used, Aras also claimed that unauthorized dams were built in the region and the direction of the streams was changed in favor of the project area. Aras said, "You cannot use public water and streams for your own projects."

One of the shares of Aras, who has been sharing reactions one after the other;

Statement from Ağaoğlu

After the criticisms of Bodrum Mayor Ahmet Aras, Ağaoğlu Group of Companies made a statement. Ağaoğlu's statement is as follows;

The need to make a statement about our 'Muğla-Milas Tourism Campus' project, located just below the Milas-Bodrum Airport, has been felt.

As we have stated before, our aim is to realize the Muğla – Milas Tourism Campus project, which is rare in Turkey, with a completely sustainability approach and in accordance with the conditions and expectations of the day. The development process of our project continues within the framework of our environmental and social sensitivities, our aim to leave a better future for our children, and international standards. In this context, we closely follow the damage that is tried to be given to the process with incomplete and inaccurate information. We fully believe that the best answer to the allegations that are not based on correct information will be the project itself. In this context, we would like to share a few important items about our project, which has been on the agenda recently and whose preparations are still ongoing, in order to fill the public's lack of information.

ECOSYSTEM EVALUATION REPORT RESULTING FROM 2 YEARS OF SCIENTIFIC STUDY

Turkey's leading architects, engineers, consultants and academicians take part in our project. Within the scope of the project, various scientific studies have been carried out for about 2 years with academicians who are experts in their fields. Some of these studies are still ongoing. The results of the academic studies were presented to the relevant institutions as the Ecosystem Evaluation Report. In addition, studies are carried out with the relevant departments of universities.

We would like to underline again that, since 1988, one of the largest tree and plant greenhouses of the Region has been developed and regularly maintained under the auspices of the region's most important environmentalist figures. The project is Turkey's only project with such a large value green space infrastructure ready.

ACTION PLANS ARE DEVELOPED WITH BIRD SCIENTISTS

As we have mentioned before, it is out of question to carry out any construction activities in any area related to the habitat of birds. We regret to inform you that the project to be developed will be based on the habitat of birds.

we are threading. Apart from harming the bird population due to the distance of the land and its impact area, all necessary plans are made for the birds to feed and maintain their natural lives. Studies are carried out with ornithologist (ornithologist) academicians who are competent in their fields, and action plans that not only prevent but also improve the natural life of birds will be implemented. In this context, our project is not included in areas such as ecological area, sensitive area, area where its natural character will be preserved, absolute protection area.

WATER NEEDS OF THE PROJECT FROM THE SEA

As in developed countries and in all major investments, using the latest technology sea water will be treated with deep discharge management, and the used waste water will be purified again and the green areas will be irrigated. Wastewater treatment membrane technologies will be one of the main inputs of our project. While protecting underground and surface waters, the project will provide its water source from the sea.

THERE IS NO STRUCTURAL AND RUNNING WATER SOURCE THAT FITS THE DAM DEFINITION

Claims that a pond or dam was built without the knowledge of DSI are again the result of incorrect and incomplete information. Currently, there is no structure in the project area that fits the definition of "dam" in technical terms. In the 1/1000 Implementation Zoning Plan, the recreation parcel in question is defined as "a special sports area and a pond for irrigation and recreation". Therefore; In accordance with the pond development plan in the recreation parcel, it was made in accordance with the definitions in the plan. Other small ponds, on the other hand, are designed as play elements of the golf course and will contribute to the irrigation water storage of the project.

In addition, there is no running water source in the project area. This situation has also been determined and confirmed by official institutions. There are dry stream beds in the project area that only function according to seasonal precipitation. In the design of the project, these dry stream beds were preserved in the park and recreation parcels and were used as landscape elements. There is no obstacle to the wetland feeding of dry stream beds when it rains. The area is also closed to groundwater use.

LOCATION AREA WILL NOT EXCEED 10% OF THE PROJECT

We would like to reiterate that our land, which has a zoning plan for about 40 years, will not exceed even 10 percent of the residential area. The remaining 90 percent of the land is planned as green areas, smart agricultural areas to be developed with the people of the region, landscape areas, sports areas, culture and art areas and children's playgrounds. The architecture of the project, which is designed in such a large area, and its own infrastructure, will not burden the region, but will benefit.

In summary, we would like to express that our project, which will contribute greatly to the region, our country and tourism, has been prepared within the framework of the law and with great care. Specific to our project, to harm the brand and corporate image and to manipulate the process; We would like to express to the valuable public that we consider it an obligation to make this statement, without prejudice to all our legal rights, in the face of disclosure, incomplete and incorrect information.

It is announced to the public with our respect.

Ağaoğlu Group of Companies

Mugla News

TAGS;

Milas Tuzla lagünü

Milas Tuzla sulak alanı

Bodrum Haberleri