Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediyesi'nden yerel medyaya kutlama

Bodrum | Haber | News

HABER

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı

Trafo Kafe ve Restoran'da buluştular

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 25.07.2020 - Bodrum Belediyesi'nden yerel medyaya kutlama

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı’nın 112. Yılı dolayısıyla Bodrum Belediyesi tarafından organize edilen gecede Bodrum basını bir araya geldi. Gecenin ev sahipliğini Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu üstlendi.

Trafo Kafe ve Restoran'da düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Bodrum'da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile gazetecilik sektöründe çalışanlar katıldı.

Bodrum Belediyesi Başkan vekili Emel Çakaloğlu

Bodrum Belediyesi Başkan vekili Emel Çakaloğlu

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Türk Basınında sansürün kaldırılışlının 112’nci yıldönümü nedeniyle bir araya geldik. Öncelikle sizlere Başkanımız Ahmet Aras’ın Ankara’da olması sebebiyle selamlarını getirdim. Hepinize ayrı ayrı selamları var. Bugün aynı zamanda Lozan Zaferimizin 97’nci yıldönümü. Biri Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi, diğeri Türk Basınının özgürlük yolunda attığı ilk adım. Böylesine önemli bir günde siz değerli medya temsilcileri ile bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Keşke bu güzel birlikteliğimizi bir bayram havasında kutlayabilseydik. Ne yazık ki 24 Temmuz Bayram olma niteliğini uzun zaman önce kaybetti. Bugün Türkiye Dünya Basın özgürlüğü endeksinde 194 ülke arasında 157’nci sırada. Tutuklu gazeteci sayımızda ise ilk 10 ülke arasındayız. 24Temmuz basın üzerindeki devlet kontrolü kaldırıldığı için bayramdır. 112 yıl sonra bugün bizler hala basın üzerindeki basın üzerindeki kontrol ve sansür uygulamalarını konuşuyorsak yanlış giden bir şeyler var demektir. Bugün Türkiye’de doğru ve gerçek haber peşinde koşan, onurunu ve kalemini satmayan gazeteciler de büyük baskı altında. Sadece özgürlüklerini değil, işlerini, ekmek paralarını kaybetme tehditleriyle karşı karşıyalar. İktidara biat etmeyen gazeteciler işten atılırken çalışan gazeteciler ise soruşturmalar, davalar ve yayın yasaklarıyla mücadele ediyorlar. Oysa basın, Atatürk’ün işaret ettiği gibi başlı başına bir kuvvet, bir mektep ve rehberdir.

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı 1

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu'nun ardından Bodrum basına adına bir konuşma yapan gazeteci Zeki Özkeskin ise şunları söyledi;

112 yıl içinde elbette değişen çok şey var. Belki 3 nesil, 4 nesil belki daha fazla gazeteci jenerasyonu değişti ama sansür belki de sadece şekil değiştirdi. Düşünceleri nedeniyle içeride yatan, cezaevinde olan, hayatını kaybetmiş olan birçok arkadaşımız var. Bugünlerin geride kalması dileklerimi sunmak istiyorum. Ayrıca sizlerin adına her zaman yanımızda olan Bodrum Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı 2

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı

Özkeskin'in ardından konuşan gazeteci Fatih Bozoğlu ise “Sansür devam ediyor. 112 yıl önce vardı, bugün de var. Yarın da olmaya devam edecek. Sadece Türkiye’de değil, tüm Dünya’da olmaya devam edecek. Sansüre rağmen, tüm baskılara rağmen serserilik yapmaya devam edeceğiz. Çünkü gazetecinin serserisi makbul, Altan Öymen gibi” dedi.

Gece, kanun sanatçısı Aycan Adalı ve ekibinin performansıyla devam etti.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu

Bodrum Haberleri