Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediye Başkanı Aras'tan çok acı tespit

Bodrum | Haber | News

HABER

“Denizden Bakış” projesi başlatıldı

Bodrum kıyılarına havadan denetim

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.07.2020 - Bodrum Belediye Başkanı Aras'tan çok acı tespit

Bodrum’da kıyılara ve denize verilen zararın boyutlarını görmek ve önlemek için "bakış açısı" değiştirildi. Belediye Başkanı Aras'ın sözleri ise yürek yaktı.

Bodrum’daki yıllar içinde acımasızca yağmalanan, tahrip edilen, betona boğulan kıyılar ve denize verilen zararları erken tespit edip engellemek amacıyla “Doğa Takımı” kuruldu ve “Denizden Bakış” projesi başlatıldı.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi işbirliği ile kurulan Doğa Takımı, “Denizden Bakış” projesine Güvercinlik’ten start verdi. Proje kapsamında su altından yapılan denetimlerle, Türkiye’de bir ilk de böylece hayata geçirilmiş oldu.

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi 1

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi’ni de yanına alarak “Denizden Bakış” projesini başlattı. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi işbirliğinde kurulan "Doğa Takımı", Bodrum kıyılarını havadan, karadan, denizden ve su altından mercek altına aldı.

İlk kez su altından tespit

Bodrum sahillerinde su altı ve su üstü ihlalleri tespit etmek amacıyla kurulan ekipte Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol, Çevre Koruma ve Kontrol, Emlak ve İstimlak Müdürlükleri ile Özel Kalem Müdürlüğü’nden görevli personel bulunuyor. Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ve dalgıçların da hazır bulunduğu ekip, denizden drone havalandırarak görüntüleme yapıyor.

Dalgıçlar ise her noktada deniz altından kıyıların fotoğraf ve video görüntüsünü çekerek kayıt altına alıyor. Ekip daha sonra karaya çıkarak, plajlarda doğal kumun dışında kullanılan malzemeler varsa bunlardan analiz için örnek topluyor.

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi 2

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi

Örnekler toplanıyor

Güvercinlik Koyu’ndan başlayan “Denizden Bakış” uygulaması, geçtiğimiz hafta sonu Gündoğan ve Yalıkavak arasındaki kıyı şeridinde devam etti. Bodrum Belediyesi sorumluluk alanındaki tüm kıyılarda yapılacak olan denetimlerin ardından, kapsamlı bir rapor hazırlanacak.

Rapor doğrultusunda kıyılarda tespit edilen olumsuzluklar hakkında işlem başlatılacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile diğer Bakanlıkların yetki ve sorumluluklarını içeren konular hakkında ise bilgi paylaşımında bulunulacak.

Aras'tan çok acı tespit

Kıyıların denetimi ile ilgili başlatılan çalışmanın Bodrum’u doğasını ve ekolojisini korumak adına önemli bir adım olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi;

"Yok olan posidonia çayırlarını, su altında yok olan doğal yaşamı, işgal edilen Akdeniz foklarının üreme alanlarını, doğa tahribatlarını içimiz acıyarak görüyoruz. Doğaya yapılan bu tür müdahalelere izin vermeyeceğiz. Bodrum, ekosistemi ile florası ile deniz canlılarıyla Türkiye’nin en değerli yeridir. Herkes buna saygı duymak ve Bodrum’u korumak zorunda. Duymayanlar için gereğini yapmak bizim boynumuzun borcu.

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi 3

Bodrum Belediyesi Denizden Bakış projesi

Yılmaz'dan bakış açısı

Denizden Bakış” projesi ile ilgili bilgi veren Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz da şöyle konuştu;

"Denizden karaya bakmayı becerirsek doğal kıyılarımızı, koylarımızı ne hale getirdiğimizi, mevcut yasaları ne derece ihlal ettiğimizi çok daha açık bir şekilde görebileceğiz. Bu nedenle, Bodrum Belediyesi'nin başlattığı Denizden Bakış adlı kontrol ve tespit çalışmaları bizi gerçeklerle yüzleştirecek."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz

Bodrum Haberleri