Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı

Bodrum | Haber | News

HABER

Neyzen Tevfik'e şiirli, neyli anma

Büyük üstadın kendi sesinden şiirler dinlendi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 29.01.2020 - Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı

Şair ve ney ustası Neyzen Tevfik (Kolaylı) ölümünün 67. yıl dönümü sebebiyle doğum yeri olan Bodrum’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden, Bodrum doğumlu müzisyen ve şair Tevfik Kolaylı için düzenlenen anma etkinlikleri, usta şairin adını taşıyan Neyzen Tevfik Caddesi üzerindeki heykeli başında gerçekleştirilen törenle başladı.

Törene, Bodrum Belediye Başkanı Yardımcısı Emel Çakaloğlu, ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel ve vatandaşlar katıldı.

Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı 2

Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı

Başkan yardımcısı Emel Çakaloğlu ve diğer katılımcıların Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras adına hazırlanan çiçeği heykele bırakmalarının ardından anma programı ney sanatçısı Hacı Gencer’in sergilediği ney taksimleri ile sona erdi.

Neyzen Tevfik'in sesinden şiir

Neyzen Tevfik’in vefatının 67. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri, Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen müzik dinletisi ile devam etti.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ile vatandaşların katıldığı gecede Neyzen Yavuz Akalın, kudümzen Selçuk Yazıcı ve solist Doç. Dr. Türkan Uymaz sahne aldı. Neyzen Tevfik’in saz eserleri dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşatırken, ünlü şairin yaşam hikayesinden kesitler de aktarıldı.

Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı 3

Neyzen Tevfik Bodrum'da da anıldı

Neyzen Tevfik’in kendi sesinden Geçer şiirinin dinlenmesiyle başlayan gecede, usta şair ve bestecinin Nihavend Saz Semai, Şehnaz Buselik Saz Semai ve Ey Rahmetli Bol Padişah eserleri seslendirildi. Yaklaşık 1 saat süren konserin sonunda geceye konuk solist olarak katılan Bora Uymaz, Hicran Kucağında Tuttuğun Sırdaş adlı eseri okudu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Şair Tevfik Kolaylı

Neyzen Tevfik

Bodrum Haberleri