Muğla seçim haberleri
HABER

CHP'li Saruhan'ın Bodrum adaylığı düşürüldü

Muğla | Haber | News

MUĞLA SEÇİM HABERLERİ

CHP karara itiraz edecek

Avukat Uslu; "Karar yok hükmündedir..."

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - CHP'li Saruhan'ın Bodrum adaylığı düşürüldü

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İl Seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürülen CHP’nin Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan ile ilgili itirazı reddetti.

CHP’nin, 2 Mart Cumartesi gününe kadar Bodrum Belediye Başkan adaylığı için yeni bir ismi İlçe Seçim Kurulu’na bildirmesi gerekiyor.

CHP'nin Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan'ın adaylığı düşürüldü. Saruhan'ın adaylığına AKP Muğla örgütü itiraz etmişti. İtirazı görüşen Muğla İl Seçim Kurulu Saruhan’ın adaylığının düşürülmesine karar verdi.

Eski Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, CHP'den Bodrum belediye başkan adayı olarak gösterildi. Ancak Saruhan'ın adaylığına AKP Muğla İl başkanlığı tarafından itiraz edildi. Önce Bodrum İlçe Seçim Kurulu'na giden AKP'liler red yanıtı alınca bu kez itirazlarını Muğla İl Seçim Kurulu'na taşıdılar. İl Seçim Kurulu'da adaylığın düşürülmesi yönünde karar verdi.

Saruhan sosyal medya hesaplarından kısa bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi;

"Muğla üzerinde, Bodrum üzerinde oynanan oyunlar mutlaka bozulacaktır. Mutluluğumuzu, huzurumuzu hiç bir güç bozamaz..."

İtiraz gerekcesi

AKP'nin iddialarına göre, Mustafa Saruhan’ın Yalıkavak Belediye Başkanlığı döneminde çevre ve imarla ilgili aldığı kararlar nedeniyle yargılandı ve toplamda 1 yıldan fazla ceza aldı. Ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verildiği cezalar sonucunda 5 yıllık hak mahrumiyeti kararı çıktı. AKP’liler de bu iddialardan yola çıkarak Muğla İl Seçim Kurulu'na Saruhan'ın adaylığının düşürülmesi için başvuruda bulundu. İtirazı görüşen Muğla İl Seçim Kurulu da Saruhan’ın adaylığının düşürülmesine karar verdi.

3 günle gelen karar

Büyükşehir Yasası'yla kapatılan Yalıkavak Belde Belediyesi'nde belediye başkanlığı yaptığı dönemde Mustafa Saruhan'ın, imar ve çevre konularında aldığı kararlarla "Görevi Kötüye Kullanma" iddiasıyla yargılandığı, 1 yılın üzerinde hapis cezası aldığı ve cezasının kesinleştiği ve hükmün açıklanmasının ertelendiği öne sürüldü.

Cezaların kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıllık denetim süresinin 22 Şubat 2019'da dolduğu, Saruhan'ın ise adaylık başvurusunu bu tarihten 3 gün önce 19 Şubat'ta yaptığı belirtildi. Yani gerekçeye göre, "Hak Mahrumiyeti" kararı sürerken adaylık başvurusu yapıldığı için itiraz kabul edildi.

CHP'li Saruhan'ın Bodrum adaylığı düşürüldü

CHP'li Saruhan'ın Bodrum adaylığı düşürüldü

İtiraz edecekler

CHP Başkan Adayı Mustafa Saruhan Sözcü Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bu konuda bilgi aldıklarını ve il seçim kuruluna gidip ayrıntılı gerekçeyi öğreneceklerini söyledi.

Neler olmuştu?

Bodrum Belediye Başkanlığı için Mehmet Kocadon’un aday olması gündeme gelmiş ancak MYK ve PM toplantılarının ardından CHP Saruhan'ı aday olarak açıklamıştı. Kocadon da CHP'den istifa edip DP'ye geçti ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkalığı'na aday oldu. CHP'den Bodrum için Saruhan'la birilikte 8 isim aday adayı olmuştu. CHP Muğla'da İYİ Parti ile Büyükşehir adaylığında ittifak yaptı. İlçelerde her parti kendi adayıyla seçime girme kararı aldı.

Şimdi ne olacak?

YSK, Muğla İl Seçim Kurulu'nun aldığı kararı değiştirmezse ne olacak? Şimdi gözler Saruhan'a ve onu aday gösteren CHP genel merkezine çevrildi. CHP Bodrum'da ne yapacak?

CHP YSK'ya başvurarak Muğla İl Seçim Kurulu'nun kararına itiraz edecek. Oradan gelecek karara göre de bir yol haritası çizilecek. YSK kararı olumsuz olursa CHP Bodrum için yeni bir aday adını YSK'ya bildirecek.

Avukat Ersin Uslu'dan itiraz

Avukat Ersin Uslu CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan'ın adaylığının düşürülmesiyle ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Uslu açıklamasında, “Muğla seçim Kurulunun CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Sayın Mustafa SARUHAN’ın seçilme yeterliliğine sahip olmadığı yönündeki kesin kararı, açık olarak hukuka aykırı olması nedeniyle YOK hükmündedir" dedi.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan'ın hakkında verilen adaylığının düşürülmesi kararına itiraz geldi. Avukat Ersin Uslu yayınladığı açıklamada aşağıdaki görüşleri savundu;

"Yasada taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkum olanların Aday gösterilemeyeceği belirtilmektedir.

Sayın Saruhan’ın kesinleşmiş 1 yılı aşan hapis cezası mahkumiyeti yoktur.

Cezanın İnfazı aşamasında farklı dosyalardan aldığı cezaların içtiması (Birleştirilmesi) yeni bir mahkumiyet olmayıp sadece infazı ilgilendirir. Asıl olan ve gözetilmesi gereken sabıka kaydı ve bu kayda esas Mahkeme kararlarıdır.

Öte yandan Mahkeme kararlarında Sayın Saruhan’ın kamu hizmetinden yasaklılığı da yoktur.

Cezanın infazı aşamasında cezaların içtima edildiği gerekçesiyle 13 ay 10 gün hapis cezası olduğu kabul edilerek Adaylığının Engellenmesini kanunun yanlış yorumlanmasıdır.

Kaldı ki Anayasa Mahkemesi 8.10.2015 tarihli toplantısında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesinde yer alan bazı ibarelerin iptaline ilişkin başvuruda anılan maddenin;

a- (1) numaralı fıkrasında yer alan, “Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;…” bölümünü, fıkranın (b) bendinde yer alan “…seçilme ehliyetinden…” ibaresi yönünden,

b-(1) numaralı fıkrasında yer alan “…hapis cezasına…” ibaresini, aynı fıkranın (b) bendinde öngörülen “Seçme ve…” ibaresi yönünden,

c-(1) numaralı fıkrasının (b) bendinde yer alan “…ve diğer siyasi hakları kullanmaktan,…” ibaresini,

d- (2) numaralı fıkrasını maddenin (1) numaralı fıkrasının (b) bendinde yer alan “ Seçme ve seçilme ehliyetinden…” ibareleri yönünden,

e- (4) numaralı fıkrasında yer alan “Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya…” ibaresini, maddenin (1) numaralı fıkrasının (b) bendinde yer alan “…seçilme ehliyetinden…” ibaresi yönünden,

iptal etmiştir.

Karar bu yönüyle de hukuka aykırıdır.

Umarım açıkça hukuka aykırı HATA ! dan dönülür. Aksi halde Anayasal bir hak olan Seçilme hakkı Hukuka aykırı bir kararla ihlal edilmiş olacaktır.

Sonuç olarak Adalet hepimiz için gereklidir.

Saygılarımla."

TAGS:

Mustafa Saruhan

Muğla seçim haberleri

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi