Muğla seçim haberleri
HABER

Ahmet Aras'dan çok önemli çağrı

Muğla | Haber | News

MUĞLA SEÇİM HABERLERİ

Ahmet Aras'dan çok önemli çağrı

Ahmet Aras'dan çok önemli çağrı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Ahmet Aras'dan çok önemli çağrı

CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı iş insanı Ahmet Aras, dünya mirası, çok değerli ve halkın malı olan koylarımıza dokunmayın çağrısı yaptı.

Marmaris’teki Okluk Koyu’nda inşaatı süren proje için köylülerin 200 dönüm arazisinin kamulaştırılacağı, koyun halka, denizcilere ve mavi yolculuğa tamamen kapatılacağı haberleri üzerine açıklama yapan Aras, daha önce Bodrum Ortakent Yahşi Kargı Koyunda gündeme gelen İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezini de örnek göstererek alınan kararı eleştirdi.

Gümüşlük Fotoğraf Ajansı; Bodrum

CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı Ahmet Aras, Bodrum gibi bir dünya markası turizm kentinde bu tür projelerin bölge halkının onayı alınmadan yapılmaması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

Bölgemizin dinamikleri, öncelikleri ve hassasiyetleri göz önünde bundurulmadan hayata geçirilen Kargı Koyu ve Okluk koyundaki projeler, çevre, sosyolojik yapı ve bölge turizmi açısından çok kritik bir noktada. Bodrum’un göz bebeği Ortakent Yahşi Mahallesi Kargı Koyu arkasındaki sırtlarda yapılması planlanan İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezinin gerek lokasyon, gerek mimari, gerekse Bodrum turizmi açısından gerekliliği tartışılır. Kargı Koyuna bir cami yapılması fikrine hiç bir zaman karşı çıkmadık ancak sadece yaz aylarında nüfusu artan, kış döneminde en fazla bin nüfusun yaşadığı bir bölgeye yılın büyük bölümünde atıl kalacak bu projenin yapılması uygun değildir. Ayrıca hacim ve kat yüksekliği açısından bölgenin mimari dokusuyla büyük bir aykırılık taşıyacaktır. Yapılacağı arazinin eğimi, yoğun hafriyat gerektirdiğinden maliyeti birkaç kat artacaktır. Yaz sezonunda bölgede faaliyet gösteren yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği otel ve eğlence tesisleriyle sosyal ve kültürel çatışma yaşanacaktır. Proje Bodrum’da yaşayan halkın fikri alınmadan oldu - bittiye getirilerek hayata geçirilmek istenmektedir. Bu projeye ismiyle de katkı sağlayacak, ayrıca nüfus ve ulaşım açısından da sıkıntı yaşanmayacak İslamhaneleri Mahallemizde tahsis edilecek bir arazinin daha uygun olacağını düşünüyorum."

CHP Bodrum Belediye Başkan aday adayı Ahmet Aras, Mavi yolculuğun kalbi Gökova körfezinin en önemli koylarından birisi olan Okluk Koyu ve çevresinin tamamen ziyarete kapatılmasına yol açacağı söylenen proje hakkında da görüşlerini açıkladı;

"Bölge halkının fikri alınmadan, bölgenin öncelikleri düşünülmeden hayata geçirilen bu tür projeler, bölgenin karakterine aykırıdır. Gökova dünya mirasıdır, bizden sonraki kuşaklara binlerce yıldır var olduğu yapısıyla aktarılmalıdır. Ayrıca diğer koyların da yapılaşmaya açılması düşünülemez, katliamdır. Her iki projede de yetkililerin sağduyulu davranıp tekrar değerlendireceklerine inanıyorum, inanmak istiyorum.

TAGS:

Ahmet Aras

Bodrum Yerel Seçim

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi