Muğla haberleri
HABER

Marmaris; En güzel yasak bu yasak...

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Marmaris'de hava kirliliği nasıl engellendi?

Marmaris, en güzel yasak bu yasak

Muğla'nın turistik ilçesi Marmaris'te, 1984 yılında Belediye Meclisi'nin aldığı 'Kömür yasağı' 24 yıldır uygulanıyor.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar yasağı değerlendirirken, "En güzel yasak" dedi.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden birisi olmasının yanında temiz havası ile de ünlü Muğla'nın Marmaris ilçesinde kış aylarında 24 yıldır devam eden kömür yasağı devam ediyor.

1984 yılında dönemin Belediye Meclisinde alınan 'Kömür yasağı' kararı, günümüze kadar görev yapan belediye başkanları tarafından devam ettirildi.

Zaman zaman bireysel kaçak kömür yakma olaylarıyla karşılaşan Zabıta Müdürlüğü ekipleri, aldıkları ihbarlar ve gece denetimleri sayesinde bunların da engellendiğini ve 'Sıfır kömür' seviyesine gelindiğini belirtiyor.

Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçede gelen ihbarları değerlendirerek denetim yapıyor. Bu denetimleri zabıta bazen tebdili kıyafet yaparak gerçekleştiriyor.

Zabıta ekipleri gelen ihbar üzerine Armutalan Mahallesi'nde denetim yaptı. Denetime Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da katıldı.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar - Görsel Marmaris Belediyesi

1984 yılında alınan karar ile kömür yakılmasının yasaklanması kararını görev süresince uyguladıklarını belirten Acar şunları söyledi;

"İlçemizin geçmişine baktığımız zaman Marmaris 'Cennet Marmaris','Yeşil Marmaris' olarak tanımlanırdı. Bu tanımlamayı hak eden bir özelliği de var. Marmaris, turizm öncesi dönemde süngercilik ve balıkçılığın dışında narenciye bahçeleri ile dolu olan bir ortama sahipti. Marmaris burcu burcu narenciye çiçekleri kokardı.1984 yılındaki idareciler illerdeki büyümeyle ilgili endişeler taşıyan o dönemdeki Belediye Meclisi kömürün yasaklanması ile ilgili bir karar alıyor. Ben bu kararda katkısı olan herkesi saygıyla anmak istiyorum. Tabi devlette devamlılık esastır, Marmaris büyüdü, gelişti bir turizm kenti oldu. Mevcut büyümeyle birlikte gelen çevresel kirlilikler, yatırımcıların, halkın bilinçli ya da bilinçsizce çevreye verdiği zararlara da şahit oluyoruz. Kömür yasağı bizim aldığımız bir dizi yasaklardan sadece bir tanesi. Bu yasağa görev süremiz boyunca uygulamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımız zaman zaman hassasiyet gösterip kömür yanıyor kokusunu alıyoruz bize yansıttıkları bu şikayetler bizi çok mutlu ediyor ve zabıta ekiplerimiz gidip denetimlerini yapıyor."