Muğla haberleri
HABER

Turgutreis Otobüs Terminali'nde neler oluyor?

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Turgutreis Terminali'nde neler oluyor?

Otobüs firmaları birer birer terk ediyorlar!..

Turgutreis şehirlerarası otobüs terminalinde (Turgutreis Otogar) firmaların bilet satış ofisleri birbiri ardına kapanmaya başladı.

Daha 1 yıl öncesine kadar 20'ye yakın firmanın faaliyet gösterdiği otogarda 2018 yılı Ocak ayı itibariyle sadece birkaç firma kaldı. Peki ama neden?

Terminalde görüştüğümüz isimler farklı farklı senaryolar anlattı. Kimine göre bilet satışı ofislerinin kiraları yüksek gelmeye başladı. Bu nedenle otobüs şirketleri Bodrum'daki otogarı tercih etti. Kimileri ekonomik sorunlar nedeniyle bilet satışlarının çok düştüğünü ve firmaların da yazıhanelerini kapatmaya başladığını anlattı.

Kapanan ve tabelaları da sökülen otobüs firmalarından bazıları aslında tek bir yazıhaneyi ortak kullanıyordu. Yani kira bölünüyordu. Buna rağmen firmaların bölünen kiraları bile neden ödeyemediklerini sorduğumuzdaysa, bilet satışlarındaki azalmayı gerekçe olarak gösterdiler.

Turgutreis Otogar

Turgutreis Otogar - Firmalar terk etmeden önce. Kaynak İnternet

Terminalde uzun yıllardır hizmet veren bir kişiyse uçak firmalarıyla baş edemediklerini söyledi. Ön rezervasyonlu bilet alımları sayesinde zaman zaman ve sıklıkla uçak biletlerinin artık otobüs biletinden daha ucuza satıldığını, uçak firmalarının ücretsiz servisleri sayesinde insanların hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek amacıyla uçağı tercih ettiklerini öne sürdü.

Terminalden yazıhane kiralayıp bir kaç otobüs firmasına bilet kesen ve bunun üzerinden komisyonla para kazanan bazı işletmecilerse bilet satışlarının çok düştüğünü buna karşılık otobüs firmalarının işletme mailyetlerinin çok arttığını bu nedenle otogradan çekildiklerini söyledi.

Turgutreis otogar önce, sonra

Turgutreis Otogar; öncesi ve şimdiki hali...

Peki ama ne olacak?

Şu anda Metro, Ulusoy ve Turgutreis, bir kaç firmanın ortak kullandığı bilet satış ofisi dışında firma kalmadı. Yolcular ne yapacak? Formül şu. Turgutreis'e ya da Turgutreis bağlantılı örneğin Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Akyarlar vs... geçecek yolcular (turistler, tatilciler, buralarda yaşayanlar) eğer hali hazırda faaliyette olan firmalardan Turgutreis'e uygun bilet bulamazsa başka firmalardan Bodrum bileti alıp oradan da toplu taşıma araçları ya da taksilerle istedikleri yöne geçecekler. Bu da ek maliyet demek.

Ya da gece geç saatlerde, sabah erken saatlerde Bodrum otogarına gelecek olanların toplu taşıma araçlarının sefer saatine kadar beklemeleri gerekecek.

Turgutreis Otogar Ocak 2018 - Yalçın Çakır

Turgutreis Otogar - 2018

Toplu taşıma servis saatlerine bakmak isterseniz → TIKLAYIN.

Eğer konuyla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi ya da diğer ilgililerden bir yanıt gelirse sayfalarımızda yayınlamak, vatandaşı aydınlatmak isteriz.

Yanıt için → TIKLAYIN lütfen