Muğla Haberleri
HABER

Muğla Barosu'ndan cezaevindeki çocuklara oyun evi

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Barosu'ndan cezaevindeki çocuklara oyun evi

Muğla Barosu'ndan cezaevindeki çocuklara oyun evi

Muğla Barosu'ndan cezaevindeki çocuklara oyun evi

Muğla Barosu, cezaevi koğuşunda annesinin yanında kalmak zorunda olan 0 - 6 yaş grubu çocuklar için "oyun evi" yaptırdı.

Muğla Barosu, annelerinin yanında cezaevinde kalan çocukların cezaevi koğuşunun ağır ve kasvetli ortamından uzaklaşmaları, oyuna, neşeye, öğrenmeye, bilmeye, arkadaşlığa ve birlikte paylaşmaya alışabilmelerini sağlamak için yaptırdığı “Çocuk Oyun Odası” açıldı.

Muğla Barosu tarafından Muğla E Tipi Kapalı Ceza infaz kurumunda; cezaevinde annesi yanında cezaevi koğuşunda kalmak mecburiyetinde bulunan 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanan Çocuk Oyun Odası; Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya’nın da katıldığı bir törenle açıldı.

Cezaevi çocukları için açılan oyun odası hakkında bilgi veren Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun şunları söyledi;

Cezaevinde kime sorsanız kader mahkumu olduğunu söyler. Aslında kısmen haksız da değildir. Yaşama dair bir anlık yanlışlar, kader denilen günde karşılamıştır onu. Ama o kaderine biraz kasıt ya da biraz taksir bulaştırmıştır. Oysa ne kastı, ne de taksiri olmadan cezaevinde olan bebekler, çocuklar da vardır. Asıl kader mahkumu onlardır. Ya annesinin karnında ya da kucağında gelmiştir o cezaevine. Orada yaşar, orada büyür. Yapmadığı, yaşamadığı anlar ve suçların cezasını çekmektedir artık o da. İşte bu gerçek kader mahkumları için bugün Muğla E Tipi Kapalı Cezaevindeydik. Onlar koğuş dışında da yaşayabilsinler, oyun oynayabilsinler, yaşıtlarıyla gülüp eğlenebilsinler istedik. Gülün, eğlenin, oynayın kader mahkumları. Her bir gülümsemeniz bizim mutluluğumuz.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz da yaptığı teşekkür konuşmasında, “Hep söylüyoruz suçlu da olsa, mahkeme kararı ile hakim kararı ile suçları sabit de olsa, tutuklu da olsalar bütün hükümlülerimiz, tutuklularımız bize devletimizin bir emaneti bu gözle bakıyoruz. Teşekkür ediyoruz kıymetli baromuza. Çocuklar bizim herşeyimiz zaten cezalının şahsi bir prensibi gereği çocukların ne suçu var diyoruz onlara bir güzellik. O muhabbeti sevgiyi o güzel ortamı kurabilirsek ne mutlu bize diyoruz” dedi.

Muğla haber, Muğla haberleri