Muğla Haberleri
HABER

Yalıkavak Küdür Plajı ihalesi TBMM'de

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Yalıkavak Küdür Plajı ihalesi TBMM'de

Yalıkavak Küdür Plajı ihalesi TBMM'de

Yalıkavak Küdür Plajı ihalesi TBMM'de

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bodrum ilçesi Yalıkavak Küdür mevkiindeki plajın özel bir şirkete devredildiği iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Aldan bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, soru önergesinde şu görüşlere yer verdi;

“Muğla’ın Bodrum ilçesi Yalıkavak Küdür mevkiinde yer alan 1. derece doğal ve arkeolojik SİT vasfı taşıyan plajın, kanun ve yönetmeliklere aykırı şekilde özel bir şirkete ihale edildiği öne sürülmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vakfının şirketi tarafından işlettirilecekmiş gibi işlem yapılmasına rağmen, ardından da “Bakan oluru” ile plajı özel şirkete kiraladığı iddia edilmektedir. Yöre halkının tepki gösterdiği bu girişim, medyada haber olarak yer almasına rağmen, bugüne kadar, yetkililerden tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır.”

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Bakan Özhaseki’den şu sorulara cevap istedi:

-Mera ve doğal SİT alanı olan ve halkın ücretsiz olarak yararlandığı Yalıkavak Küdür’deki plajın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Cengiz Tekinsoy tarafından, özel bir şirkete kiralandığı doğru mudur?

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün, Bodrum Yalıkavak Küdür mevkiindeki plajı bakanlığın vakfının şirketine işlettirilecekmiş gibi gösterip, “Bakan oluru” ile özel bir şirkete verdiği iddiası doğru mudur?

-Küdür mevkiindeki plajların özel bir şirkete kiralandığı haberleri doğru ise, hangi kanuna ve yönetmeliğe göre bu işlem yapılmıştır?

-Aynı zamanda mera vasfı taşıyan ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının mülkiyetinde olan Kütür mevkiinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından kiralanmasının gerekçesi nedir?

.

Muğla haber, Muğla haberleri