Muğla Haberleri
HABER

Başkan Gürün: “Üreten köylü, milletin efendisidir”

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Başkan Gürün: “Üreten köylü, milletin efendisidir”

Başkan Gürün: “Üreten köylü, milletin efendisidir”

Başkan Gürün: “Üreten köylü, milletin efendisidir”

Muğla Büyükşehir Belediyesi 566 mahallesi, 13 ilçesi olan Muğla’da, bugüne kadar 862 milyon TL yatırım yapıldığı, büyükşehir yasası gereği ilçe belediyelerden devrolan ve yapılandırılan borçların 253 milyon TL’sinin ödendiği, Büyükşehir Belediyesi hizmetleri ile kıyısal Muğla ile kırsal Muğla’yı bütünleştirilme faaliyetlerinin sürdüğü bildirildi.

Kırsal bölgelere yönelik yapılan çalışmalar hakkında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Muğla genelinde 360 milyon TL yatırımla 2 bin 210 kilometre yol çalışması yaparak, bu yol çalışmalarının 2 bin 120 kilometre’sini kırsal mahallelerde gerçekleştirdik. Bugüne kadar Muğla genelinde bin 191 kilometre 2.kat, 770 kilometre 1.kat, 136 kilometre sıcak asfalt, 30 kilometre parke çalışması ve 90 kilometre çelik otokorkuluk çalışması ile kırsal mahalleler düzenli ve güvenli yollarla birbirine bağlandı. MUSKİ ile içme suyu ve alt yapıya 219 milyon TL yatırım yaptık. Muğla genelinde 32 susuz köy ve mevkiyi suya kavuşturarak vatandaşların yıllardır çözülemeyen en büyük sorununu ortadan kaldırdık. Ayrıca MUSKİ kurduğu 27 alt lokasyon birimi ve mobil iş emri sayesinde vatandaşların istek ve taleplerini sahadaki elemanlara anlık olarak yönlendirerek arızalara müdahale süresini günlerden saatlere indirdik.”

Muğla’da tarım alanında da vatandaşlara destek vermek için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, “Toprağını Satma Ürününü Sat” sloganı ile yem, fidan desteğinden tarımsal laboratuvarlara, sulama kanallarından üretici bilgilendirme eğitimlerine, alım garantili çiçek üretiminden trüf mantarına kadar geniş bir hizmet ağıyla üreten köylünün yanında oluyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı Toprak, Sulama Suyu, Yaprak Analiz laboratuvarını 418 bin TL yatırımla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesi içerisinde üniversite işbirliği ile hayata geçirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak yine Türkiye’nin en donanımlı Duyusal Analiz Laboratuvarı’nı 67 bin TL yatırımla Muğla’ya kazandırdık. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal sulama için 221 kilometre kanal temizliği, 22 kilometre kanal tamiratı, 39 kilometre kapalı(borulu) sistem kanal yapımı, 21 kilometre beton yeni kanal yapımını tamamlayarak 10 milyon 278 bin TL yatırım yaptık. Muğla’da yerel tohum merkezini kurduk, Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar 430 yöresel tohumu envantere kazandırdık. Muğla’da meyveciliği geliştirmek için 341 bin 482 TL değerinde zeytin, ceviz, incir fidanı olmak üzere toplam 24 bin 697 fidan dağıttık. Hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlara 774 bin TL değerinde 320 bin kilogram Yem Bitkisi tohumu desteği sağladık. Yine ülkemiz ve Muğla’mız için önemli olan hayvancılık için 907 dönüm arazide mera projesini başlattık. Muğla topraklarının her ürüne uygun olduğunu göstermek ve yeni ürünlerle üreticiyi tanıştırmak için trüf mantarı üretim alanı oluşturduk. Ayrıca üreticiyi tarımsal konularda bilgilendirmek için Büyükşehir Belediyesi ziraat odaları, kooperatiflerle birlikte bilgilendirme toplantıları, eğitimler ve sosyal proje dalında birincilik alan Muğla Atölye Bir çalışmasını düzenledik.

Kıyısal ve kırsal Muğla’yı hizmetleri ile birleştiren Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak yollar, ulaşım, içme suyu, alt yapı, tarımsal destekler gibi hizmetlerin yanında kırsal mahallelere spor tesisleri yapımı, orman köylerine 127 yangın tankeri dağıtımı, talep gelen 30 köye Atatürk Büstü yapımını gerçekleştirdik. Ayrıca kırsalda yaşayan kadınlar için Anıtkabir, Çanakkale gezileri, Büyükşehir Kültür Hizmet Tırı hizmeti ile de köylerde tiyatro ve konser etkinlikleri düzenledik.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir olduklarında söyledikleri HedefimizBirMuğla1Bir sloganını hizmetleri ile gerçekleştirdiklerini, kıyısal Muğla ile kırsal Muğla’yı Büyükşehir hizmetleri ile birleştirdiklerini söyledi.

Başkan Gürün açıklamasını şöyle sürdürdü;

Muğla’da 566 mahalle muhtarı, 13 ilçe belediyemiz var. Büyükşehir olmadan önce Muğla 396 köy, 49 belde, 12 ilçe belediyesi idi. Muğla’da nüfusumuzun yüzde 60’ı kırsalda yaşıyor. Ayrıca Muğla sanıldığı gibi sadece turizm kenti değil, aynı zamanda verimli toprakları ile tarımda ülkemizde söz sahibi illerin başında geliyor. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra özellikle mahalle statüsüne geçen 396 köyümüzde vatandaşlarımızın diğer ilçeler, mahalleler gibi hizmetlerden yararlanmasını sağladık. Kırsal ve kıyısal Muğla’yı düzenli, güvenli yollarla birbirine bağladık. Ülkemizde izlenen yanlış tarım politikaları nedeni ile üreticinin toprağını satarak Büyükşehirlere göç ettiği, etin, samanın bile dışarıdan ithal edilir hale getirildiği günümüzde Muğla’da üreten köylümüze her alanda destek sağlayarak toprağına sahip çıkmasını, üretmesini, Muğlamızın ve ülkemizin kazanmasını amaçladık. Bu nedenle fidan, yem bitkisi desteklerinden, laboratuvarlara, alım garantili çiçek üretiminden meralara kadar birçok hizmetimiz “Toprağını Satma Ürününü Sat” sloganımızla Muğla’da üreten köylümüzün yanındayız. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Üreten Köylü Milletin Efendisidir.

Muğla haber, Muğla haberleri