Muğla Haberleri
HABER

Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası

Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), kıyıların halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenlenmesini isteyen bir imza kampanyası başlattı. Muğla Valiliği, kaymakamlıklar, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden yasaları uygulamaları istenen imza kampanyası metni aşağıda;

Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası 1

Başka Bir Muğla Mümkün – İmza Kampanyası

Gümüşlük Fotoğraf Ajansı; Bodrum

MUÇEP Kampanya metni;

Muğla kıyılarında yasalara aykırı uygulamaların önlenmesi için lütfen imza kampanyamıza destek olun.

Anayasa’nın 43. Maddesi:

“Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyılarla sahil şeritlerinin, kullanış amaçlarına göre derinliği ve kişilerin bu yerlerden yararlanma imkan ve şartları kanunla düzenlenir.”

Kıyı Kanunu 5. Madde :
“Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.”

Kıyı Kanunu 6. Madde:
“Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez”

Tüm bu yasal mevzuata rağmen ne yazık ki Muğla’nın tüm kıyıları özel şirketlere kiralanıyor, plajlarda denize erişim ücretli hale getirilerek kamu yararı rant aracına dönüştürülüyor. Kıyıların doğal yapısı işletmeciler tarafından değiştiriliyor, kıyı eko-sistemleri tahrip ediliyor.

Yasaların uygulanmasından sorumlu olan kurumlar, ne yazık ki bu kanun dışı uygulamalara sessiz kalarak adeta onay veriyorlar.

Biz Muğla halkı olarak;

Muğla Valiliği, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin kıyıların yasalara aykırı olarak özelleştirilmesine izin vermemelerini, kıyıların halkın ücretsiz yararlanabileceği şekilde düzenleme yapmalarını,
Kıyıların rahat, temiz ve adil kullanımı için gerekli alt yapı ve etkin denetimi sağlamalarını, Kıyı eko-sistemlerinin korunması için Kıyı Kanunu’nu tavizsiz uygulamalarını talep ediyoruz.

Kampanyaya katılmak isterseniz TIKLAYIN

Kampanya sayfası için TIKLAYIN

Kaynak ve görsel:

Muğla Çevre Platformu / MUÇEP

Muğla Çevre Platformu

MUÇEP İmza Kampanyası

Muğla haberleri