Muğla Haberleri
HABER

Tarihi Arasta Çarşısı'nda yangın

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Tarihi Arasta Çarşısı'nda yangın

Tarihi Arasta Çarşısı'nda yangın

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Tarihi Arasta Çarşısı'nda yangın

Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan tarihi Arasta Çarşısı'nda yangın korkusu yaşandı. bir lokantada başlayan yangın büyümeden söndürülürken maddi hasara yol açtı.

Menteşe, Camikebir Mahallesi Saatli Kule Caddesi'nde yer alan tarihi Arasta Çarşısı içindeki bir lokantanın mutfak bölümünde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangının çarşıda bulunan tescilli diğer binalara sıçramaması için yoğun çaba sarf etti. Tek katlı ahşap tarihi binadaki yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık bir saat süren çalışması sonucu söndürüldü.

Tarihi Arasta Çarşısı

Arasta, Muğla’nın eski kervan yolu güzergâhı üzerinde kuzey-güney, doğu-batı akslarının kesiştiği noktada yer alan geleneksel ticaret merkezi arasta, tarihi dokusu sivil mimari özelliklerini yansıtan ticari yoğunluğa sahip bir bölgedir.

Arasta, çarşılarda aynı işi yapan esnafın bir arada bulunduğu bölümlere verilen addır. “Demirciler Arastası”, “Bakırcılar Arastası” günümüzde de halen aynı şekilde adlandırılarak hizmet vermektedir. Hala kentsel sit alanının ticari merkezi olma niteliğini koruyor.

Semercisiyle, ayakkabıcısıyla, berberiyle, nalbur dükkânlarıyla, esnaf lokantalarıyla, meydandaki şadırvanıyla Arasta, 20. yüzyıl başında donmuş gibidir. Eskiden şehri dış dünyaya bağlayan tek unsur, İzmir -Aydın -Çine, Tavas-Denizli güzergahı iken bu güzergahı kullanan kervan yolu Muğla’dan geçiyordu. Deve kervanları bugünkü Sekibaşı Sokağı’ndan kente girerler ve bu yolu takip ederek merkeze varıp, bugünde Kentsel Sit alanının ticari merkezi olma niteliğini koruyan bölgesinde Yağcılar Hanı, ve Kocahan’ da konaklarlardı.

Tarihi kervan yolunun geçtiği güzergâhta bulunan Yağcılar Hanı, İbrahim Hanı, Bacılar Han, Balcıoğlu Hanı, Konakaltı Hanı ve şu anda ayakta olmayan Kocahan’ ın eski yıllarda kentin en hareketli mekânları olduğu bilinmektedir. Kervanlar Saburhane semtinden şehri terk ederek, bugün de mevcut olan “Yılanlı Dağı Yolu” üzerinden Tavas’a ulaşırlar ve oradan da Denizli’ye geçerlerdi.

Arastanın kuzeyinde yer alan Tabakhane de kent yapısı içinde önemli bir ticaret merkeziydi. Burada işlenen deriler kervancılardan çok ilgi görürdü. Kervancılar için önemli olan diğer mallar ise el tezgâhlarında dokunan bezler, orman ürünleri (kereste) ve Hamursuz dağından çıkarılan yüksek kaliteli kireçti.

Bunlar karşılığında Muğla da yeterli oranda ekilmeyen buğday, bazı tarım ürünleri ve kumaşlar alınırdı. Bu bölge özellikle 80’li yıllardan itibaren toplum yaşayışının çeşitli nedenlerle değişmesi, kent merkezinin güneye doğru kayması, eski ustaların yerini alacak yeni ustaların olmayışı gibi nedenlerle eski önemini kaybetmeye başlamıştır.

Not: Görsel yangına ait değildir. Menteşe Kaymakamlığı tanıtım sayfasından alıntıdır.

Tarihçeye kaynak ve görsel:

Menteşe Kaymakamlığı

Arasta Çarşısı

Menteşe ilçesi

Muğla haberleri