Muğla Haberleri
HABER

Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı

Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı

Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı.

10 yılına giren Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali'e ilgi yüksek oldu. Ziyaretcilere kuzugöbeği çorbası ikram edilirken el tazgahlarında dokunan dastar bezleri de büyük beğeni topladı. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali 8 Nisan Pazar günü dahil devam edecek.

Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali 2

Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali

Fethiye Belediyesi ile Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin ortak girişimiyle Fethiye'nin Yeşilüzümlü Mahallesi'nde düzenlenen Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali bugün başladı.

Kadınların el tezgahlarında dokuduğu "dastar bezi", yöresel el sanatları ve yiyecekler satışa sunuldu. Ormandan toplanan kuzugöbeği mantarları kilosu 80 ila 100 lira arasında satışa çıktı.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner geçen yıl 5 bin 500 kişinin festival alanını ziyaret ettiğini belirterek şunları söyledi;

"Kuzu göbeği ülkemizde en fazla Fethiye ve Seydikemer ilçelerimizde yetişiyor. Kuzugöbeğinin 2016'da 3 bin 200, 2017'de bin 188, bu yıl ise bin 968 kilogram ihracatı Fethiye'den yapıldı."

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yerel etkinlikler arasında Kuzu Göbeği Festivali'nin, Adana Portakal Festivali'nden sonra ziyaretçi bakımından ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Festivale katılan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da yerel festivalleri kurum olarak desteklediklerini kaydetti.

Törenin ardından Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılan dastar bezlerinin dokunduğu tezgahların bulunduğu dastarhane açıldı.

Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali 3

Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali

Ulaşım

Yeşilüzümlü, Fethiye’den Çameli-Denizli yönünde , Fethiye'ye 23 km uzaklıkta, 500 m rakımda bulunan bir beldedir. Fethiye-Yeşilüzümlü bağlantı yolu etrafı çam ormanları ile kaplı asfalt yoldur.

Ulaşım Fethiye eski garajdan kalkan otobüs ve minibüslerle yapılabilmektedir.

Konaklama

Festivalin amaçlarından biri de yörede ev pansiyonculuğunu canlandırmak ve geliştirmektir. Festival kapsamında yöre halkımız evlerini ziyaretçiler ile paylaşacaktır. Bütün evlerimizde sıcak su, ısıtma ve rahat edebileceğiniz ortam mevcuttur.

Daha fazla bilgi ve gün gün festival programı için TIKLAYIN

Muğla haber, Muğla haberleri