Muğla Haberleri
HABER

MUÇEP; Karabağlar yaylamızı yaşatalım

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

MUÇEP; Karabağlar yaylamızı yaşatalım

MUÇEP; Karabağlar yaylamızı yaşatalım

MUÇEP; Karabağlar yaylamızı yaşatalım

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Muğla'nın Menteşe İlçesi’nde bulunan Karabağlar Yaylası için yerel yönetimlere, “Karabağlar yaylamızı yaşatalım” çağrısında bulundu.

MUÇEP tarafından yapılan açıklama şöyle;

Yıl 2018, şehrimize en yakın, en büyük yeşil alanımız olan, yoğun bitki örtüsü, bülbülleri, karatavukları, kesik ve irimleri ile üzerlerinde yaşayan canlı çeşitliliği, kendine özgü ahşap mimarisi ve kahveleri ile yerel halk ve dışarıdan gelen misafirlerimizin uğrak yeri olan Karabağlar Yaylamız aynı yayla değil. O’nu koruyamadık. Üstelik Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınmış olmasına rağmen kendi ellerimizle yazdığımız koruma kararına uymadık, uymuyoruz. Neler mi yaptık, yapıyoruz. En başta Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği ‘ağaç deryası’ yok oldu. Ağaçlarımızın büyük bir kısmını kestik. Kesik ve irimlerimizi yok edip yerlerine taş duvar ördük, tel çit çektik. Koruma altında olan anıt ağaçlarımıza iyi bakmadık çoğunu hasta ettik. Meşhur yayla bülbüllerimiz ötmez oldu. Doğal toprak yapısını bozarak yaptığımız dolgularla yaylamızı kış mevsimlerinde sele teslim ettik. Bu nedenle tarım ve hayvancılığı da bitirmiş olduk. Karabağlar Yaylamızın vazgeçilmezleri koruma altındaki kahvelerimizin (Kadıkahve, Vakıf,Hacıahmet,Tozlu, Ayvalı,Berberler,Keyfoturağı, Polis, Süpüroğlu, Yenikahve, Narlı, Topallar, Sece,Kırkahve,Cihanbeğendi, Gökkıble, Kozlu)çoğu restore edilmeyi bekliyorlar. Kadıkahve’nin restoresi için çalışmalar hala hazırlık aşamasında. Tarım ilaçları ile toprağını, kuyularında suyunu zehirledik. Toprağını ve suyunu zehirlediğimiz Karabağlar Yaylamız şu an can çekişmektedir.

MUÇEP açıklamasında kontrolsüz kentleşmenin verdiği zararlara da dikket çekilerek şu görüşlere yer verildi;

Karabağlar Yaylasının doğal sit statüsü bozulan alanları da eski haline getirilmeli, bir metrekarelik bir alanı dahi doğal sit statüsü dışına çıkarılmamalıdır. Bugün ilimizin merkez ilçesi Menteşe’de kendilerine ev sahipliği yaptığımız Muğla Çevre Platformu katılımcıları ile birlikte Karabağlar yaylamıza dair bu karanlık tabloyu değiştirebileceğimizi tekrar hatırlatmak amacı ile basın açıklamamızı kaleme aldık. Bu açıklamamızda tüm Muğlalılara, Menteşe ve Muğla Büyükşehir Belediyemize, Muğla Valiliği’ne, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Tarım İl Müdürlüğü’ne, Kültür-Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na Üniversitemize, tekrar sesleniyoruz; Karabağlar Yaylamızı yaşatabiliriz."