Muğla Haberleri
HABER

Milas'da oltaya çok zehirli Trakonya balığı takıldı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Milas'da oltaya çok zehirli Trakonya balığı takıldı

Milas'da oltaya çok zehirli Trakonya balığı takıldı

Milas'da oltaya çok zehirli Trakonya balığı takıldı

Milas'ın Güllük Limanı'nda oltaya denizlerimizde yaşayan ancak dip balığı olarak bilinen en zehirli balıklardan biri olan Trakonya takıldı.

Zehirli balık türleri arasında yer alan, farkında olmadan tutulduğunda ve temas edildiğinde sırt ve yüzgeç dikenlerindeki zehir nedeniyle ölüme kadar arabilecek toksin salgılayan Trakonya balığı Güllük Limanı'nda ortaya çıktı.

Amatör balıkçılar arasında "Çarpan Balığı“ diye de anılan Trakonya balığı Güllük'de bir olta balıkçısının iğnesine takıldı. Aslında dip balığı olan ve kumların arasına saklanıp avına bu şekilde saldıran Trakonya balığı nasıl oluyor da olta balıkcılarına yakalanıyor. Ve eğer sizinde oltanıza bir trakonya balığı takılırsa ne yapmalısınız?

Bu soruların yanıtlarına http://oltabalikci.com web sitesinde ulaştık. Hayati derecede önemi olan bu bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz;

Trakonya Balığı hakkında bilgi;

Denizlerimizde yaşayan en zehirli balık türüdür. Ortalama 15- 20 cm en fazla 35- 40 cm boylarında olur. Hareketsiz bir dip balığı olmasına rağmen avlarına karşı son derece süratli hareket eder. Denizin dibinde kumların üzerine yatarak avı bekler. Dipte dolaşan küçük balıkları, balık yavruları ve karides gibi kabuklu canlıları yiyerek beslenirler. Yanlarına yaklaşan balıkların üstlerine atılarak zehirli dikenlerini batırırlar ve bu şekilde avlanırlar. Mayıstan itibaren yaz boyu yumurta dökerler. Tehlikesinden dolayı özel olarak avcılığı yapılmaz. Ancak dip oltaları ile yapılan avlarda yeme atlarlar ya da çapari tarzı avcılıklarda en alttaki iğnelere takılırlar.

Zehirlerse ne yapmalısınız?

Av esnasında oltanıza trakonya balığı takıldığında, oltadan çıkartırken dikenleri battıysa yapılması geren dikenlerin battığı yeri 40 derecenin üzerinde bir ısıda tutarak (dayanabildiğimiz kadar sıcaklıkta) protein yapısının parçalanmasını sağlamak ve de dikenlerin battığı yere amonyak çözeltisi kullanmaktır. Bu balığın zehiri öldükten sonra bile aynı etkide acıya sebeb vermektedir. Bu özelliklerine rağmen eti lezzetli bir balıktır.

Bakınız:

http://oltabalikci.com/?p=795

Muğla haber, Muğla haberleri