Muğla Haberleri
HABER

Gökova Körfezi SİT değişikliği tartışması büyüyor

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Gökova Körfezi SİT değişikliği tartışması büyüyor

Gökova Körfezi SİT değişikliği tartışması büyüyor

Gökova Körfezi SİT değişikliği tartışması büyüyor

Doğal cennet Gökova Körfezi'nin koruma (SİT) alanlarıyla ilgili Bakanar Kurulu kararıyla yapılan değişikliğin ardından gündeme gelen bölgenin imara açıldığı tartışmaları yeni iddiaları da gündeme getirdi.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban basın toplantısı düzenleyerek 1'inci derece SİT alanlarının yapılan düzenlemeyle 2. derece SİT alanına çevrildiğini ve bu alanların da imara açıldığını söyledi. Alban, imara açıldığını iddia ettiği 12 bin 544 hektarlık alanı düzenlediği basın toplantısında harita üzerinde gösterdi.

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Gökova Körfezi'ndeki imar değişikliğiyle ilgili bir restoranda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP Muğla milletvekilleri Akın Üstündağ, Ömer Suha Aldan, Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban şunları söyledi;

"Gökova Körfezi'ni Bakanlar Kurulu kararı ile resmen imara açtılar. Körfezdeki koyları yandaşlarına peşkeş çekecekler. 'Bodrum'da katı atık tesisi yapılmasın' diye AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk alandaki çam ağaçlarına sarıldı. Okluk Koyu'nda Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı yapılıyor. Orada binlerce ağaç kesildi. Ağaçlar kesilirken AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk o ağaçlara niye sarılmadı? Burası Muğla. Koyları kimseye yağmalatmayız, peşkeş çektirmeyiz."

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de Gökova Körfezi'nin imara açıldığını belirterek şöyle konuştu;

"Ülkede, Cumhuriyet kazanımlarını bir bir peşkeş çekiyorlar. Şimdi de Gökova Körfezi'ni imara açarak birilerine peşkeş çekecekler. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Asıl amaçları Okluk Koyu'ndaki kaçak yazlık sarayı yasal hale getirmek. Koyları kendi yandaşlarına vermek. Bunu da bölgede yaşayan köylüler ev yapacak algısı üzerinden yürütüyorlar. Bölgede yaşayan köylüler evlerini yapsın. Biz de köylünün ev yapması taraftarıyız. Ancak koyları birilerine peşkeş çektirtmeyiz."

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'de doğanın korunması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

"34 bin 162 hektar olan birinci derece SİT bölgesinde 12 bin 544 hektarlık alan, 2'nci derece SİT yani nitelikli doğal koruma alanına dahil edildi. Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde. Bunun içerisinde Okluk Koyu'nda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu da bulunuyor. Okluk Koyu'nda 20 hektarlık alanın yüzde 20'sine inşaat yapılıyor. 4 hektarlık alana dev bir inşaat yapılıyor. 13.5 metre yüksekliğinde olacak. Yani yaklaşık 4 katlı bina büyüklüğünde. Biz belediye olarak tüm bunlara karşı çıktık. 2017 yılında bakanlık buna karar verdi. Karşılığında hemen dava açtık."

Gökova Körfezi SİT başlıklı diğer haberler;

- Doğal cennet imara açıldı TIKLA

- AKP'li Öztürk'den Gökova açıklaması TIKLA

Muğla haber, Muğla haberleri