Muğla Haberleri
HABER

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk'den SİT açıklaması

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk'den SİT açıklaması

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk'den SİT açıklaması

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk'den SİT açıklaması

Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Menteşe bölgelerindeki SİT alanlarının Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldığı ve imara açıldığı haberleri üzerine, AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk yazılı bir açıklama yaparak haberleri yalanladı.

Yazılı açıklama yapan AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, "Sadece mevcut yerleşim yeri olan 2 bin 51 hektar alan, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmiştir" dedi.

AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, iddialarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan istediği açıklamayı da basın mensupları ile paylaştı. Öztürk, Bakanlıktan kendisine gönderildiğini belirttiği açıkmayı da paylaştı. İşte o açıklama:

"Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce 2014 yılından itibaren ülkemizin bütününde başlatılan doğal SİT alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmalarında kullanılan Uluslararası Doğayı Koruma Birliğine (İnternational Union for Conservation of Nature-IUCN) ait yeni SİT statülerinin gerek basın mensupları gerekse kamuoyunca yeterince bilinmediği anlaşılmaktadır. Daha önce kullanılan 1., 2., 3. derece doğal SİT derecelendirilmesi yerine yeni yapılan çalışmalarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin, kesin korunacak hassas alanlar, nitelikli doğal koruma alanları ve sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları kriterleri kullanılmaktadır. Kamuoyunda yaygın olarak bir yanlış anlama olduğu anlaşılmaktadır. Kesin korunacak hassas alanlar eski 1. derece SİT statüsünün karşılığı değildir. Kesin korunacak hassas alanlar 1. derece doğal SİT statüsünden daha üst bir koruma statüsü sağlamaktadır. Örneğin 1. derece doğal SİT alanlarında tek katlı günübirlik tesis yapma imkanı varken kesin korunacak hassas alanlarda hiçbir inşai izne imkan verilmesi söz konusu değildir. Kesin yapı yasağı vardır. Kesin korunacak hassas alanlarda sadece ekolojik sistemin, doğal yaşamın gözlenmesi gibi bilimsel araştırmalar izin verilebilir, devrilen ağaçların dahi kaldırılmasına izin verilemez. Kesin korunacak hassas alandaki özel mülk sahiplerinin mülklerine herhangi bir tasarruf imkanı inşaat, tarım gibi kalmadığından devlet tarafından kamulaştırma zorunluluğu getirilmiştir."

Haber neydi?

İddialara neden olan haber;

http://www.gumuslukrehberi.com/mugla-haber-98.html

Muğla haber, Muğla haberleri