Muğla haberleri
HABER

Muğla'da toplu taşımaya zam geldi

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla'da toplu taşımaya zam geldi

Nakite zam, kartlıya indirim

Muğla Büyükşehir Belediyesi uzun süre direndiği toplu taşıma araç sürücülerinin zam taleplerine sonunda evet demek durumunda kaldı ve minibüs, otobüs, dolmuş ücretleri zamlandı. Zam oranı %12,5 seviyesinde oldu.

Nakit ödemelerde en kısa mesafe 2.75 TL'den 3 TL'ye çıkarken mesafeye göre de ücretlere kişi başı ortalama 25 kuruş zam yapıldı. Ancak kent içi toplu taşıma kartı Kent Kart kullananlar daha ucuza seyahat ediyor. Açıklamaya göre indirimli yeni ücretler de şöyle;

"Muğla İl genelinde uygulanan şehiriçi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1.65 TL olan indirimli ücret tarifesi; 1.85 TL, 2,20 TL olan sivil ücret tarifesi ise;  2,45 TL olarak belirlenmiştir."

65 yaş ve üstüne tümü ücretsiz

Zam haberi vatandaşı üzerken bir de güzel haber geldi. 65 yaş ve üstü vatandaşlar artık saatlerce belediyenin otobüslerini beklemek zorunda kalmayacak. Nedeni ise tüm toplu taşıma araçlarına (otobüs, midibüs, minibüs) Kent Kart cihazlarının takılmış olması.

Eskiden minibüs ve dolmuşları kullanamayan 65 ve üstü Gümüşlüklüler artık tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabiliyor. Dolmuş ve minübüslerin tamamına yerleştirilen dijital Kent Kart okutma cihazları sayesinde 65 yaş ve üstü olanlar sadece MUTTAŞ'ın araçlarını beklemek zorunda kalmıyor ve tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Kent Kart nasıl alınır?

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin önemli avantajlar sağlayan kentiçi toplu taşıma araçlarında indirimli seyahat kartı olan Kent Kart'a hemen başvurabilirsiniz.

  → Kişiselleştirilmiş Kent Kart Başvurusu İçin Gerekli Evraklar için TIKLAYINIZ

. Kişiselleştirilmiş Kent Kart Başvuru Ve Vize Başvuru Noktaları İçin TIKLAYINIZ

  → Kent Kart Dolum Noktaları için TIKLAYINIZ

Üniversite öğrencileri artık internetten de başvurabiliyor. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak siz de hemen başvurunuzu yapabilirsiniz:

  → Kent Kart internetten başvuru için TIKLAYINIZ

Taksi ücretleri de değişti

Toplu taşımaya zam sonrası Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamadan anlaşıldı ki Muğla'da taksi ücretlerinde de düzenlemeye gidilmiş.

Taksi ücretleri

Açılış Ücreti
(TL)

Mesafe Tarifesi
(TL/Km)

Zaman Tarifesi
(TL/Saat)

Birim Zaman
(Dk)

Birim Zaman Ücreti
(TL)

Birim Mesafe
(m)

Birim Mesafe Ücreti
(TL)

4,00 ₺

4,50 ₺

30,00 ₺

1 Dakika

0,50 ₺

100 m

0,45 ₺


Belediyeden zam açıklaması aşağıda;

Şoför Esnafının Zam Talebine UKOME’den Yanıt Geldi

"... Sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir. Muğla İli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 27.12.2017 tarihinde yapılan toplantısında, Muğla il genelinde 2018 yılında Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak fiyat tarifesinde düzenleme yapılmıştır.

Yapılan UKOME Kurul toplantısı neticesinde, Belediyemiz ve belediyemiz denetimindeki özel toplu taşıma araçlarında geçerli olan ücret tarifesi yeniden düzenlenerek mevcut ücret tarifelerinde %12,5 oranında artış yapılmıştır.

Bu kapsamda, Muğla İl genelinde uygulanan şehiriçi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1.65 TL olan indirimli ücret tarifesi; 1.85 TL, 2,20 TL olan sivil ücret tarifesi ise;  2,45 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.” İfadeleri yer aldı."

Açıklamanın tam metnine ulaşmak için lütfen  → TIKLAYIN

TAGS:

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Bodrum

Gümüşlük

Toplu taşıma

Minibüs, otobüs

Kent Kart

Muğla Kent Kart