Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Bodrum'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Bodrum'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Bodrum'da, '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' nedeniyle yürüyüş ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Bodrum Belediyesi ekipleri, Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, AKP Bodrum Gençlik Kolları ile AKP Bodrum Kadın Kolları etkinliklerinde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık protesto edildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesi, CHP İlçe Kadın Kolları ve Bodrum Kent Konseyi Cumhuriyet Atölyesi Çalışma Grubu ortak bir yürüyüş düzenledi. Tepecik Meydanı'ndaki Türkan Saylan büstü önünde toplanan kadınlar, Bodrum Belediye Meydanı'ndaki Kadın Ağacı'na yürüdü.

Kadınlar ellerinde 'Dünyada Her Şey Kadının Eseridir', 'Kadına Her Türlü Şiddete Hayır', 'Çocuk Gelin Yoktur Tecavüz Vardır', 'Kimsenin Namusu Değiliz, Olmayacağız', 'Beden Benim, Hayat Benim, Karar Benim', 'Yaşasın Kadınların Örgütlü Mücadelesi', 'Kadınlar Olmadan Asla Ne Laiklik, Ne Demokrasi Ne Cumhuriyet' yazılı pankartlar taşıdı. Çeşitli STK ve derneklerin de destek verdiği yürüyüş sonunda kadınlar, Kadın Ağacı'na kağıtlara yazdıkları dileklerini bağladı.

Kadınlara evlerinde ziyaret

Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt 1

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü etkinlikleri

Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü kapsamında Mumcular'da kadınları ziyaret etti.

Mumcular'da yaşayan Meliha Köken, Gülsüm Başol, Rukiye Demir, Fatma Karadeniz, Sultan Sarı ve Zeynep Aydın'ı evlerinde ziyaret eden Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, kendilerine Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un selamlarını iletti.

Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretlerden dolayı memnuniyetlerini dile getiren kadınlar, kendilerini unutmayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'a teşekkür ettiler.

Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt 2

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü etkinlikleri

Kadınlara kırmızı karanfil

Bodrum Belediyesi ekipleri tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadınlara kırmızı çiçek hediye edildi.

Kadınlara kırmızı karanfil

Kadınlara kırmızı karanfil

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli tarafından üstünde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un "Kadın; Aklın, Cesaretin, Sevginin ve Estetiğin Sembolüdür Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü Kutlar, En Derin Saygılarımı Sunarım" sözlerinin yer aldığı kırmızı karanfilleri kadınlara hediye etti.

Bodrum Belediye Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte kadınlar, bu nazik jesti nedeniyle Başkan Mehmet Kocadon'a teşekkürleri bildirdiler.

Emekçi Kadınlar Günü için ortak etkinlik düzenlendi

Bodrum Belediye Başkan Vekili Seval Aktaş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı.

Emekçi Kadınlar Günü için ortak etkinlik düzenlendi 1

Emekçi Kadınlar Günü için ortak etkinlik düzenlendi

CHP Bodrum Kadın Kolları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi ve Bodrum Kent Konseyi Cumhuriyet Atölyesi tarafından Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Vekili Seval Aktaş, Bodrum Belediye Meclisi Üyesi Funda Akçalı, CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik, ''Cumhuriyet Kadınları'' konulu fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı. Ardından ''8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'' konulu görsel sunu yapıldıktan sonra günün anlam ve önemi hakkında konuşmasını yapmak üzere Bodrum Belediye Başkanı Vekili Seval Aktaş kürsüye çıktı. Konuşmasında; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'yle ilgili bilgiler veren Aktaş ''Dünyadaki sosyalist kadınlar ve Almanya’nın sosyal demokrat parti başkanı destekleriyle bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını önermişler. 8 Mart Kadınlar Günü olarak dünyada ilk kez 1911’de, Türkiye’de ise 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Bugün 8 Mart başarının bir simgesidir. Bununla birlikte 1975 yılında bir kadın yılı kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980'den sonra dört yıl kutlanmadı. Takip eden yıllar da ise çeşitli kadın örgütleri tarafından her yıl bu kutlamalar düzenli olarak yapıldı ve günümüzde de yapılmaktadır. Siyasi partilerdeki kotanın kalkmasından, erkekler ile eşit haklara sahip olmaktan kısacası eşitlikten yanayız. İstiyorum ki 8 Martlarda kadınlara yapılan şiddet baskı ya da tecavüzler konuşulmasın. Bu duygu ve düşüncelerim ile kadına şiddetin olmadığı, kadınların erkekler kadar özgür olabildiği ve kadının saygın olduğu bir yıl olmasını diliyor tüm kadınlarımızın, hepimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Ve sözlerimi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile kapamak istiyorum 'Şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir'. Teşekkürler.'' dedi.

Emekçi Kadınlar Günü için ortak etkinlik düzenlendi 2

Emekçi Kadınlar Günü için ortak etkinlik düzenlendi

Ardından diğer katılımcılar konuşmaları, Serap Gökalp, Firdevs Şengül, Ayser Özbulut ile Nuran Yüksel'in kitap imzaları ve söyleşileriyle fuaye alanında devam eden etkinlik ''Bodrum Kumbahçe Mahallesi Kadın Halk Oyunları Ekibi'' dansları gösterisiyle sona erdi.

AKP'den hastane ziyareti

AKP Bodrum Gençlik Kolları ve Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bodrum Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ve kadın personeli ziyaret etti.

AKP Bodrum Gençlik Kolları Başkanı Burak Gödekmerdan, Kadın Kolları Başkanı Hülya Metin ve beraberindekiler, hastanede tedavi gören hastalar ile çalışan kadın personeli ziyaret ederek, Kadınlar Günü'nü kutladı.

Gruptakiler kadınlara karanfil hediye ederek, onlarla bir süre sohbet etti.

Bodrum haber

Bodrum Haberleri