Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'un 2020-2024 Stratejik Planı'nda neler var?

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'un 2020-2024 Stratejik Planı tam metin yayınlanmalı

Bodrum'un 2020-2024 Stratejik Planı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.10.2019 - Bodrum'un 2020-2024 Stratejik Planı'nda neler var?

Bodrum Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı, belediyenin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısında görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Bodrum Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 3 Ekim 2019 Perşembe günü saat 14:00’de Konacık’taki Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Öneri: Gümüşlük Rehberi olarak Bodrum Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı'nın belediye internet sitesi üzerinden yayınlanması gerektiğine inanıyoruz. 120 sayfalık bu manifesto PDF formatına dönüştürülerek mecliste görüşülüp oy çokluğuyla kabul edildiği haliyle Bodrum belediyesi internet sitesinde yayınlanmalı ya da indirilebilir linkle paylaşılmalı ve vatandaşlar da Bodrum için hayati önemdeki bu plana sahip ve vakıf olmalıdır.Yazarın notu - Yalçın Çakır

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın açılış konuşması ile başlayan meclis toplantısına siyasi partilerin ilçe başkanları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 1

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

Bodrum Belediyesi’nin 6 aylık icraatlarını ve hayata geçirilen projeleri özetleyen Başkan Aras, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile birlikte uyum içinde çalıştıklarını belirterek önümüzdeki günlerde başlayacak altyapı yatırımları ile ilgili bilgi verdi.

Dere yataklarının temizlendiğini, atık su arıtma tesisi ile ilgili kazmanın ise 1 Kasım’dan önce vurulacağını anlatan Aras, yağmur mevsiminde Bodrum’da hayatı tehdit eden dere taşkınlarını önlemek ve dere ıslahını gerçekleştirmek için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 2 milyon TL kaynak aldıklarını söyledi.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 3

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

Plan halka açılmalı

DSİ’nin sel kapanı yapımına da başlayacağını belirten Aras, acil olarak Bitez Atatürk Bulvarı’ndan başlayacaklarını ifade etti. Aras, “MUSKİ ile 2 milyon 600 bin liralık bir yatırımla dereyi tahliye edeceğiz. Çocuklarımızın hayatını tehlikeye atamayız. Bu konuda Hükümetimize de baskı yapıyoruz. Bodrum’un gündeminden sel sorunu kalkmak zorunda” dedi.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 4

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

Başkan Aras’ın bir diğer müjdesi de Karaova Günlük Süt oldu. Aras, Karaova markasıyla şişelenen günlük sütün 14 Ekim’den itibaren belediye tesislerinde, önümüzdeki aylarda da tanzim satış mağazalarında satışa sunulacağını kaydetti. Başkan Aras, Belediye’nin bir diğer hizmetinin de sokak hayvanlarına acil sağlık hizmeti sunmak amacıyla oluşturulan Pet Ambulansı olduğunu belirtti.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 5

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

Bodrum Belediyesi’nin çöp ve atık toplama sisteminin de modernizasyona kavuşturulduğunu söyleyen Ahmet Aras, “Yeni nesil konteynerleri yerleştirmeye Konacık’tan başladık. Çip yerleştirdiğimiz konteynerleri takip sistemimizle izleyeceğiz. Yakıttan, personelden tasarruf edeceğiz” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 6

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

Aras'tan önemli mesajlar

Ekim ayı olağan meclis toplantısında Bodrum Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı da oylamaya sunuldu. 120 sayfalık bir manifestonun tüm Bodrum halkının ve sivil toplum kuruluşlarının katkısı ve doğrudan katılımı ile hazırlandığını belirten Başkan Aras, “Bodrum’un en önemli konusu, stratejik planlamaydı. Biz bunu çok kısa bir sürede kamuoyunun görüşüne açarak hazırladık. Her birimizin bu planda gücü ve emeği var” dedi.

Bodrum’un yaşadığı altyapı sorunlarının büyük ölçüde kaçak yapılaşma ve hormonlu büyümeden kaynaklandığını anlatan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kaçak yapı konusu çok önemli. Bize sorun olarak gelecek. Maalesef alt yapı sorunları bunun için yaşadık. Mızrak çuvala sığmayınca buraya tepki geldi ve Çevre Şehircilik Bakanı Bodrum’a gelerek incelemelerde bulundu. Bundan sonra Bodrum’un yüz karası olan yapılarda değişim yaşanacak. Bundan sonra Bodrum’da biz yanlış yapmazsak yanlış olmaz. Biz de Bodrum’a yanlış yapmayacağız. Bodrum’un talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ocak 2020’ye kadar Bodrum’daki kaçak yapılarla ilgili bir yıkım programı belirledik. Bundan sonra turizm tesis alanlarında kat irtifakı kullanılamayacak. Bu da istismar konusu oluyor, bize sıkıntı yaşatıyor. Turizm için tahsis alıp, konut yapıyor. Dolayısıyla oraya Belediye donatıları gitmiyor. Yol da yetmiyor, su da yetmiyor. Bu tür projelere izin vermeyeceğiz. Bu konuda yapı denetim firmalarına da büyük iş düşüyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülerek oylamasına geçildi. Bodrum’da sık sık patlayan DSİ’nin içme suyu isale hatların Meclis gündemine alınarak tartışılması ile ilgili önerge oy birliğiyle kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından vatandaşların dilek, talep ve sorularına geçildi.

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı 7

Bodrum Belediyesi 2019 yılı EKim ayı Meclis toplantısı

O plan halka açılmalı

Gümüşlük Rehberi olarak Bodrum Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı'nın belediye internet sitesi üzerinden yayınlanması gerektiğine inanıyoruz. 120 sayfalık bu manifesto PDF formatına dönüştürülerek mecliste görüşülüp oy çokluğuyla kabul edildiği haliyle Bodrum belediyesi internet sitesinde yayınlanmalı vatandaşlar da Bodrum için hayati önemdeki bu plana sahip ve vakıf olmalı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum Belediyesi Meclis toplantısı

Bodrum Haberleri