Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

Bodrum | Haber | News

HABER

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

Kadına şiddete hayır

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.08.2019 - CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki...

Boşandığı eşi tarafından 10 yaşındaki çocuğu önünde öldürülen Emine Bulut cinayetine yurt genelinde eş zamanlı olarak gösterilen tepkilere CHP Bodrum İlçe Başkanlığı da destek verdi. İlçe başkanlığı binasında düzenlenen etkinliğe CHP kadın kolları üyeleri, parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki 1

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

Çocuğunun önünde boşandığı eşi tarafından öldürülen Emine Bulut cinayetini ve kadına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla tüm Türkiye ve yurtdışı temsilciliklerinde saat 13:00’de eş zamanlı olarak yapılan basın açıklaması CHP Bodrum İlçe başkanlığı binasında da gerçekleştirildi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, yönetim kurulu Üyeleri, CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Melek Kodal Akdemir, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda partilinin katıldığı basın açıklamasını CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Emel Çakaloğlu okudu.

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki 2

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. 'Ölmek istemiyorum' diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek! Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz... Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, 'ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz' diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır."

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki 3

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

Emine Bulut cinayeti

Zaman zaman göz yaşlarının hakim olduğu toplantıda CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. 'Bir kişi daha eksilmeyeceğiz' dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz, Tahrik indirimi istemiyoruz, ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki 4

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu’nun basın açıklamasını okumasının ardından kısa bir açıklama yapan CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ise bir kadının daha şiddete maruz kaldığını belirterek şunları söyledi;

Hepimizin bildiği gibi 17 yıldır ülkeyi bir iktidar yönetiyor ve bu iktidar döneminde şiddete maruz kalan kadınlara 'neden etek giyiyorsun, neden bu saatte sokakta geziyorsun' diyen bakan var. Bu işin ortağı iktidardır. Yani burada gerekli yasal düzenlemeyi yapmayan, şiddete maruz kalan kadınları korumayan iktidar bu cinayetin ortağıdır. Çünkü kadınımıza neden bu saatte sokakta geziyorsun dedirten, hamile kadınlara tekme attıran bu iktidarın sorumlularıdır. Bu iktidar, iktidardan indiği gün kadınlarımızda, ülkemizde nefes alacaktır.

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki 4

CHP Bodrum’dan Emine Bulut Cinayetine Tepki

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Emine Bulut

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan

Bodrum Haberleri