Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

"Bodrum Sahipsiz Değil" dediler...

Bodrum | Haber | News

HABER

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür...

Kaçak yapılarla mücadele

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.08.2019 - "Bodrum Sahipsiz Değil" dediler...

Bodrum'da kaçak yapılar, imar yolsuzlukları, izinsiz yapılarla ilgili olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum’daki meslek odaları ile STK temsilcilerinin katıldığı “Bodrum Sahipsiz Değil” konulu bir basın toplantısı düzenlendi.

Bodrum’da özellikle İmar Barışı’nın ardından artan kaçak ve izinsiz yapılara ilişkin düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ev sahipliği yaptı. Belediye Trafo Kafe’de düzenlenen toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, MUÇEP sözcüsü Rezzan Şebin, TURMEPA Temsilcisi Yaman Olgaç, TMMOB Bodrum adına Şahabettin Doğan, Bodrum Kent Konseyi'ni temsilen Arif Yılmaz, Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği adına Sema Höcek ile meslek odaları ve STK temsilcileri katıldı.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 2

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

Belediye Trafo Kafe’de düzenlenen “Bodrum Sahipsiz Değil” konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bodrum’un artık daha fazla yapılaşmaya tahammülü kalmadığını belirterek “Artık yeni projelere ihtiyacımız yok, durup nefes almaya ve rehabilitasyona ihtiyacımız var” dedi.

Bodrum Yarımadası’nda kaçak yapılarla sonuna kadar mücadele edeceklerini ve 4 ay önce göreve gelir gelmez başlattıkları seferberliğin, Bakan Murat Kurum’un açıklamalarıyla birlikte bir milat yaşadığını söyleyen Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Seçildiğimiz andan itibaren, daha önceden yıkım kararı alınıp da uygulanmamış olan yaklaşık 30 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Bu imar barışını istismar ederek, yapı kayıt belgesi alarak onu yasallaştırabileceğini düşünenlere bir mesajdı. Bodrum sahipsiz değil mesajıydı. Bu yıkımlar bir farkındalık yarattı. Ve süreç devam ediyor. Yaz boyunca tüm tespitlerimizi yaptık. Çok ciddi sayıda kaçak ve ruhsat projesine aykırılıkları olan proje tespit ettik. Sezon biter bitmez ihlalleri ve kaçakları ortadan kaldırmaya devam edeceğiz.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 3

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

Bodrum’u korumacı bir zihniyetle yönetme kararlılığında olduklarını söyleyen Başkan Aras konuşmasını şöyle sürdürdü;

Bodrum bu duruma bir günde, bir yılda gelmedi. Çok uzun süredir bizlerin de içinde olduğu bu süreç böyle devam etti. Bodrum artık dönülmez bir virajda. Bu nedenle öncelikle imardaki hukuki sistemi ve anlayışı yeniden ele almamız gerekiyor. Bundan sonra Bodrum’da sadece ve sadece rehabilitasyon amaçlı bir program uygulamak zorundayız. Bunun imar planlama süreçlerine dahil edilmesi gerekiyor. Bu topraklardaki gelişmeyi sadece imar odaklı olmaktan çıkarmamız gerekiyor. İmar barışı ciddi bir hukuksuzluğun önünü açtı ve bütün imar mevzuatı güdük hale getirildi. Vatandaşlarla yerel yönetimi karşı karşıya getirdiği gibi, vatandaşlar arasında da husumet yarattı. Sosyal travma yarattı. Biz artık Bodrum’da tüm değerlerimizi koruma ağırlıklı bir plan ve program yapacağız. Tüm kurumlarla birlikte çalışmaya hazırız.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum memnun etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ekibiyle birlikte Bodrum’a gelerek inceleme ve tespitler yapmasından son derece memnun olduklarını belirten Aras, “Sayın Bakan Bodrum için milat olabilecek bir açıklama yaptı. Biz dört aydır bunu söylüyorduk. 'Bodrum’da bu yapılaşmaya izin veremeyiz, Bodrum daha fazla kaldıramaz' dedik. Sayın bakanımız da bizim düşüncemiz doğrultusunda bir açıklama yaparak şu anda belli projelere müdahale etti. Bu projelerdeki aykırılıklar inceleniyor. İmar müdürlüğümüzde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın teknik ekibi var. Belediye bu konuya müdahil olmak zorunda. Bir çoğuna da olmuş. Tespit ettiğimiz aykırılıklara yasal işlem yapmışız. Hükümet nezdinde bir bakanın bunu teyit etmesi çok önemli bir milat. Bu bizim elimizi de güçlendirdi” dedi.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 4

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

Gürün, Bakana teşekkür etti

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de konuyla ilgili şunları söyledi;

“Şimdiye kadar duymadığımız bir ses duyduk. Bakan geldi ve dedi ki ‘ben bunların hepsine ceza kesiyorum ve bir ay müsaade veriyorum.’ Ben gerçekten samimiyetle ve tüm saflığımla çok mutlu oldum. Bu tesislerdeki kaçağı kabul eden ve bununla ilgili gerekli işlemi başlatan bir hareket yaptığı için, sayın bakana huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç. Çok önemli bir şey.

İmar yetki ve sorumluluklarının belediyelere verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürün, “Muğla’da büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyelerine ait plan yapma yetkisi acaba ne kadar? Özel çevre koruma alanları var. Peki bunlar gerçekten korunuyor mu? Herhalde biz yanlış tercüme ediyoruz. Turizm alanları var. Turizm Bakanlığı ‘ben bu bölgeyi turizm alanı ilan ettim’ diyebiliyor. O bölgede biz sadece itiraz eden, dava açan ve hukuki süreçleri bekleyen konumunda kalıyoruz. 5 yıldır ısrarla söylüyoruz. İmar yetki ve sorumluluk, ilçe ve büyükşehir belediyelerine verin ama bizi çizdiğiniz çerçeve içinde imar kanununa göre sıkı denetleyin” dedi.

Bakan Kurum tarafından tespit edilerek müdahalede bulunulan alanlarda Büyükşehir Belediyesi olarak sadece ‘ilan’ yetkilerinin olduğuna dikkat çeken Gürün, “Biz, onların yaptığı planları ilan ediyoruz. Sonra da itiraz ediyoruz. Anlaşılır bir olay değil. Bu şekilde icraata gelerek, elemanlarını göndererek, tespitler yaparak bir bakan ilk kez ciddi olarak girdi bu işe. Bunu takip etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 5

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, bir otel inşaatı için denize binlerce kamyon hafriyat döküldüğünü hatırlatarak, “Görünürdeki küçük aksaklıkları gidermek bir şey değiştirmiyor. Biz artık sonuç istiyoruz. Asıl maksat varolan kanunsuzlukları ortadan kaldırmak. Biz, Bodrum’da yerinden yönetim istiyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı'nın acilen Bodrum’dan elini çekmesi yapılacak en hayırlı davranıştır” diye konuştu.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 6

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

TMMOB adına konuşan Şahabettin Doğan

TMMOB adına konuşan Şahabettin Doğan da “Doğamızı tahrip eden kötü inşaatlara karşı yerel yönetimlerimizi ve sivil toplum kuruluşlarını uyanık olmaya davet ediyoruz” dedi. Bunlardan birinin de Aspat’ta hayata geçirildiğini hatırlatan Doğan, “Bugün hukuki bir işlem yapıldığını duyduk, belediyemize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı... 7

Bodrum Sahipsiz Değil konulu basın toplantısı...

Konuşmacıların görüşlerini bildirmesinin ardından, toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Sahipsiz Değil

Bodrum'da kaçak yapılaşma

Bodrum Haberleri