Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da zamanda yolculuk...

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da 3 bin yıl öncesine gidiliyor

Bodrum'da tarihi kazı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.08.2019 - Bodrum'da zamanda yolculuk... 3 bin yıl öncesine gidiliyor.

Leleg Uygarlığı'nın 3 bin yıllık yerleşim yeri olan Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle başlatılan kazı çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar sürmesi planlanıyor.

edasa Antik Kenti 2

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları

Günümüze dek en iyi şekilde korunmuş Leleg şehri olan Konacık Mahallesi sınırları içerisindeki Pedasa Antik Kentinde tarihi yerleşim yerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi destekleri ile başlatılan kazı çalışmalarında, tarihe ışık tutacak kalıntılar ortaya çıkarılmaya devam ediyor.

Athena Tapınağı başta olmak üzere, karakol binası, sur duvarlar, nekropol ve yerleşim yerlerine ait tarihi yapı kalıntılarının bulunduğu 3000 yıllık Pedasa Antik Kentinde bu yıl kazı çalışmaları 12 yıldır devam ediyor.

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları 3

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler öncülüğünde, öğretim görevlileri ve öğrencilerden oluşan 20 kişilik ekiple başlatılan kazıların Eylül ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Leleg uygarlığı

Kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Adnan Diler şunları söyledi:

"Pedasa, diğer klasik kentler gibi değil, çok geniş bir teritorymu var. Yaklaşık 5 km.ye 4 km. gibi bütün tepelerin üzerinde değişik tiplerde mezarlar, çiftlik evleri ve meskenler var. Aynı şekilde buralarda da çok dağınık alanlarda da çalışmalar yürütüyoruz."

Prof. Dr. Adnan Diler

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları

Bodrum'daki tarihi alanların gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirten Diler sözlerine şöyle devam etti:

"Bodrum Yarımadası, özellikle kültür turizminde çok önemli bir yerdir. Bu nedenle Pedasa ve Yarımadadaki diğer Leleg yerleşimlerin kazı ile araştırılması büyük önem taşıyor. Bu çalışmalar hem bölgenin kültürel mirasının anlaşılmasına katkı sağlıyor hem de kültür turizminin 12 aya yayılmasında da çok etkili olduğunu düşünüyoruz."

Desteklerinden dolayı Bodrum Belediyesine teşekkür eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, sponsor bulunması halinde Pedasa'daki kazıların 12 ay boyunca sürdürülebileceğini belirtti.

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları 5

Pedasa Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları

Pedasa’da arkeolojik kazının başlamasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da Bodrum Yarımadası’nın 5 bin yıllık tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak şunları söyledi;

Bodrum’un eşsiz kültürünü şekillendiren bu zenginliği günyüzüne çıkararak turizmimize kazandırmak adına pek çok adım atacağız. Bunlardan ilki Prof. Dr. Diler öncülüğünde Pedasa’da başlatıldı. Bodrum bu tarihi zenginliğiyle on iki ay boyunca turizm yapabilecek kapasiteye sahip bir coğrafya. Bu konuda belediye olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz ve yarımadamızın diğer bölgelerinde saklı kalmış değerleri tek tek günyüzüne çıkaracağız.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum antik kazı

Pedasa Antik Kenti

Bodrum Haberleri