Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Kardak sahilleri sakinleşti

Bodrum | Duyuru | News

HABER

Kardak sahilleri sakinleşti

Kardak sahilleri sakinleşti

Kardak sahilleri sakinleşti

Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümüşlük mahalllesi açıklarındaki Kardak kayalıklarının çevresinde yaşanan gerginlik yerini sakinliğe bıraktı.

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi açıklarındaki Kardak kayalıklarında pazartesi gecesi AZ 090 bordo numaralı, 27 askerin bulunduğu Yunan sahil güvenlik botu, kendisine engel olmaya çalışan, 90 metre uzunluğundaki, 703 bordo numaralı 'Umut' adlı Türk sahil güvenlik botuna kıç tarafından sürtmüştü.

Dün de öğle saatlerinde Yunan botları, Kardak'a yaklaşmak isteyince Türk sahil güvrmlik botları izin vermedi ve gerginlik sürdü. Bu sabahtan itibaren Kardak kayalıkları çevresinde toplam 8 Türk botu beklerken, 6 da Yunan botu kendi sularında bekleyişini sürdürüyor.

Öte yandan Yunanistan'ın Kilimli Adası'nda yayın yapan 'www.kalymnos-news.gr' adlı yerel internet haber sitesi bugünden itibaren Yunan deniz kuvvetleri tarafından bölgede askeri gücün arttırılacağını iddia etti.

Çavuş Adası'na gözetleme kulesi

Çavuş Adası’na gözetleme kulesi inşaa edilecek. Gümüşlük Sahili’ne getirilen yüzen konteynerle birlikte, adaya götürülmek üzere su tankları ve inşaatta kullanılacak jeneratörün taşındığı görüldü.

Edinilen bilgiye göre, Çavuş Adası’na yapılacak gözetleme kulesinin sadece Kardak için değil, aynı zamanda bölgede yoğun biçimde gerçekleşen insan kaçakçılığına da ciddi bir önlem olarak hizmet verecek.

Yunanlar da geçen 21 Ocak’ta, kayalıklara 2 mil uzaklıktaki Kalalimnos Adası’nda, gözetleme kulesinin yanında bir inşaat çalışması başlatmıştı.

Bodrum, Bodrum haber, Bodrum Haberleri