Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

4 Nisan 1953 tarihinde bir tatbikat sırasında oluşan kazada sıkışıp kaldıkları Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit düşen 81 askerden birisi olan Bodrumlu bahriyeli onbaşı Emin Süzen'in adı annesinin yaşadığı sokakta yaşatılacak. "Ah bir ataş ver cıgaramı yakayım" türküsüne kaynaklık eden korkunç olaydan 66 yıl sonra şehidimizin adını yaşatacak adım nihayet atıldı.

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak 1

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Turgutreis'in şehit bahriyelisi Emin Süzen'in adı, Akçaalan Mahallesinde annesinin yaşadığı sokağa verildi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 66 yıl önce 4 Nisan 1953 tarihinde Ege Denizi’ndeki NATO tatbikatında batan denizaltıda şehit düşen Bodrumlu onbaşı Emin Süzen’in anısına düzenlenen anlamlı törende, şehit annesi olan Fatma Süzen’le duygu dolu anlar yaşadı. Törenden sonra kendisinin de teyzesi olan Fatma Süzen’i ziyaret eden Aras, 91 yaşındaki şehit annesinin buruk mutluluğunu paylaştı.

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak 2

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in de hazır bulunduğu törende, Turgutreis’in Akçaalan Mahallesi’ndei 49’uncu sokağın adı, Şehit Emin Süzen Sokağı olarak değiştirildi. Bodrumlu sanatçı Numan Pekdemir’in teklifi üzerine Bodrum Belediye Meclisi tarafından alınan kararla yaşama geçirilen isim değişikliği, Akçaalan sakinleri tarafından büyük bir mutlulukla karşılandı.

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak 4

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Dumlupınar Denzialtısı faciası

O kahreden olay 4 Nisan 1953 yılında yaşanmıştı. Çanakkale Boğazı açıklarında Lara bunu açıklarında Türk donanmasına ait Dumlupınar denizaltısı, uzun ve yorucu bir görevden sonra donanmasıyla birlikte istirahata çekilmek üzere limana yanaşıyordu.

Hava şartları çok kötüydü, sis vardı, yağmur vardı... İstirahati hayal eden donanma limana yaklaşırken çok büyük bir gürültüyle sarsıldılar. Denizaltı İsveç donanmasına ait bir şileple çarpışmıştı. O sırada 8 kişi güvertedeydi ve bunlardan 2'si pervaneye takılarak öldü, 1'i boğularak öldü, 5 kişi ise kurtarılabildi. Geminin içerisinde ise 81 mürettebat vardı ve sadece 22 kişi torpidoya saklanarak kurtulmayı başarmışlardı, tabi ki kendilerini bekleyen daha kötü bir sondan habersizce.

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak 5

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Denizaltı denizin dibini boylamıştı. Topridodaki 22 kişi yüzeye bir şamandıra fırlatarak içerisindeki telefon kablosu aracılığıyla merkezle iletişime geçtiler. Olayı anlata mürettebatta merkezden cevap gelmişti "Gerekmedikçe konuşmayın, türkü söylemeyin ve sigara içmeyin"

Kahraman askerler olacaklardana habersiz bir şekilde ülkelerinin kendilerini kurtarmalarını bekliyordu. Fakat kendileri dışındaki herkes durumu biliyordu o zamanın teknolojisiyle o askerleri oradan çıkarmanın mümkünatı yoktu.

O sırada O anda askerlere bir anons geldi "rahatça konuşabilirsiniz, türkü söyleyebilirsiniz, sigara içebilirsiniz"

Umutlar tükenmişti askerler artık ölümü bekliyordu. 22 kahraman askerin son sözleri "herşey buraya kadarmış kumandan, birer cigara yakalım mı?" oldu.

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak 6

Bodrum şehidinin adı sokağında yaşatılacak

Tüm ülke seferber olmuştu ama sonuç belliydi kurtulamayacaklardı. Kurtaran gemisi olaydan 12 saat sonra ancak oraya gelebilmişti. 25 saat sonra ise anca sabitlenebilmişti. O sırada şamandıra ile torpido arasındaki kablo kesildi ve iletişim koptu. Dalgıçlar 100 m'ye yakın derinlikteki Dumlupınar batığına erişmeye çalışyorlardı ama nafile. Hava çok kötüydü su altı dalgaları dalgıçları savuruyordu. Kurtaranın yanlışlıkla kestiği kablo olmayınca dalgıçların kabloyu takip etmesi de olanaksızlaşmıştı. On bir dalış yapıldı ama hiçbiri başarılı olamadı. Yine de Yılmaz Süsen adlı bir dalgıç 80 m dalmayı başarmış hedefine 11 m kalmıştı. İşte o anda basınca dayanamayıp şuurunu kaybetti. Vurgun yemenin kıyısından dönmüştü. 15 saat sonra ancak şuurunu açabildiler. Kurtarma çalışmalarına katılan Amerikalılar dalgıç için şu cümley kullanmışlardı "Ölümle arasında hiçbirşey kalmamıştı" 7 Nisan'da 3 gün süren çalışmalar sonucunda Milli Savunma Bakanlığı artık kurtarma çalışmalarını durdurduğunu ve umutların kesildiğini bildirdi.

22 asker ölüme terkedilmişti. Türkiye'nin en karar günlerinden birisi 4 Nisan 1953 olarak tarihe geçti. "Ah bir ataş ver" türküsü ise buradan gelmektedir. Hikayesini bilen herkes her duyduğundan gözyaşlarına bu nedenle boğulur...

Dumlupınar Denizlatında Şehit Olan Askerler

Subaylar:
Kurmay Albay Hakkı Burak, Makine Kıdemli Yüzbaşı Naşit Öngören, Makine Yüzbaşı Affan Kayalı, Güverte Üsteğmen İsmail Türe, Makine Üsteğmen Fikret Coşkun, Güverte Teğmen Bülent Orkun, Güverte Teğmen Macit Şengün

Astsubay Kıdemli Başçavuşlar:
Şevki Özsekban, Ali Tayfun, Emin Akan, Ömer Öney, Mehmet Denizmen, Sait Yıldırım

Astsubay Başçavuşlar:
Cemaleddin Denizkıran, Salahaddin Çetindemir, Zeki Gider, Kemal Acun, Hüseyin Uçan, Cemal Kaya, Naci Özaydın

Astsubay Çavuşlar:
Bahri Serseren, İhsan İçdemir, Selami Özben, İbrahim Altıntop, Şaban Mutlu, İhsan Coşkun, Hamd Reis, Samim Nebioğlu, Mustafa Doğan, İhsan Aral, Zeki Açıkdağ, Necdet Yaman, Tuğrul Çabuk, Mehmet Ali Yılmaz

Mükellef Çavuşlar:
Karasulu Veysel Saygılı, Rizeli Ramazan Yurdakul

Mükellef Onbaşılar:
Milaslı Niyazi Giritli, İstanbullu Züğfer Ceylan, İstanbullu İbrahim İşlemeci, Trabzonlu Murat Yıldırım, Bodrumlu Mehmet Kızılışık, Bodrumlu Emin Süzen

Erler:
Çanakkaleli Mehmet Demirel, Bigalı Ali Gökçü, Antalyalı Nurettin Alabacak, Bandırmalı Ömer Yalçın, Edremitli Ali Aslan, Lapsekili Ülfeddin Akar, Şileli Bekir Sarı, Sürmeneli Yusuf Demir, Rizeli Mehmet Aydın, Sökeli Mustafa Özsoy, Marmarisli Nuri Acar, Çorlulu Hüdai Çağdan, Lapsekili Kadir Demiroğlu, Tekirdağlı Fikri Ulaştırıcı, Bigalı Hüseyin Sayım, Bartınlı Hüseyin Kayan, İzmirli Kenan Odacıoğlu, Lapsekili Ahmet Günal, Bartınlı Mustafa Taşçı, Çanakkaleli Hasan Bozoğlu, Bursalı İbrahim Aksoy, İzmirli Feridan Kırcalı, Ordulu İsmail Özdemir, Çarşambalı Hasan Arslan, İnebolulu Ahmet Özkaya, Çanakkaleli Enver Uçar, Foçalı Necati Kalan, İnebolulu Murat Suyabatmaz, Giresunlu Mehmet Demir, Giresunlu Galip Yılmaz, Göreleli Hasan Kelleci

Tarihçeye Kaynak: Tarihi Olaylar

https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/dumlupinar-denizaltisi-ah-bir-atas-ver-turkusunun-yurek-daglayan-hikayesi-1335

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Ahmet Aras

Dumlupınar şehidi

Bodrum Haberleri