Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Orman katliamına dur dediler

Bodrum | Haber | News

HABER

Orman katliamına dur dediler

Ormanıma Dokunma Eylemi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Orman katliamına dur dediler

Bodrum'un Yalı mahallesi Kargıcık koyunda 250 dönümlük arazide geçtiğimiz hafta zeytin ve ardıç ağaçlarının kesilmesi üzerine Bodrum Kent Konseyi tarafından "Ormanıma Dokunma Eylemi" düzenlendi.

Gümüşlük Çevre Sanat Derneği üyelerinin de destek verdiği eyleme çevre köylüler, CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Mustafa Saruhan, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçıları ve Bodrum Kent Konseyi üyeleri katıldı.

Bodrum Kent konseyi adına açıklama yapan Çiğdem Erko, "Milas'tan getirilen işçilerle bir gece yarısı 1. derece doğal sit ve ormanlık alanda zeytin ve ardıç ağaçlarının talan edildiğini duyunca şok olduk" dedi. Erko orman katliamının yargıya da taşınacağını bildirdi.

Kargıcık koyu

Görsel; Herşey Gümülük İçin grubundan alıntıdır

"Herşey Gümüşlük için" grubundan paylaşım;

Facebook'da "Herşey Gümüşlük için" grubundan da konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle;

"Burası Kargıcık koyu; Sea Garden'dan sonraki koy, Çiftlik sınırları içinde. Dün aldığımız duyumla harekete geçtik ve duyarlı köy halkının yardımlarıyla katliamı durdurduk, şimdilik.. 250 dönüm arazide Milas'tan getirilen 7 minibüs işçi ve isimleri Jandarma ve Kaymakamlığa bildirilen aracılar eşliğinde deli zeytin ve ardıç ağaçları kesilmeye başlanmış, hikaye şudur ki; orman vasfının ortadan kaldırılmasınin akabinde yaşayanlara da küçük kazanımlar vaadiyle zilyetlikler verilmesi ve doğal sit alanını betona gömerek ranta açılması.. Dört bir yandan saldırıyorlar ama pes etmek yok. Bu pazar saat 14.00 de yöre insanıyla birlikte orada olacak ve yaşadığımız yere sahip çıkacağız. Tüm ekoloji dostlarımızı ve duyarlı yurttaşları bekliyoruz. Kent Konseyi sayfamızdan takip edebilirsiniz."

CHP Bodrum Belediyesi Başkan adayı Mustafa Saruhan eylem sırasında bir açıklama yaptı. Saruhan, "Önümüzdeki haftalarda acil olarak zeytin ağaçlarının kesildiği yerlere bin adet zeytin fidanı dikeceğiz. Cennet Bodrum'da yaşayanlar ve bu cennette yaşamak için daha sonra ilçemize yerleşen her vatandaşımızın görevi bu cennet mirası korumaktır" dedi.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Ormanıma Dokunma Eylemi

Kargıcık koyu

Bodrum Haberleri