Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı

Bodrum | Haber | News

BODRUM HABER

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı

Mimarlar Odası Bodrum temsilciliği Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı Sonuç Bildirisi açıklandı. Açıklamada; "Kale içindeki bakım, onarım çalışmaları etaplanmalı ve restorasyon uygulama sahası dışındaki mekanlarla Bodrum Kalesi kamuya ve ziyarete açık bırakılmalıdır" denildi.

Oldukça yoğun bir katılım ile Mimarlar Odası Bodrum temsilciliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına mimarların yanında, mrkeologlar ve STK Temsilcileri de katıldılar. Kalenin kapalı kalmasından kaynaklı Bodrum esnaflarının ve bir çok turizmcinin zor durumda kaldığına dikkat çekilerek çok dikkat çeken şu konuya dikkat çekildi;

“En çok üyeye sahip ve kalenin kapalı kalmasından direkt olarak en çok etkilenen esnafların ve turizmcilerin temsilcileri BODTO ve Esnaf Odasının temsilcileri neden burada yoklar?”

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı

Mimarlar Odası'ndan Bodrum Kalesi çağrısı - Görsel: İnternet

Mimarlar Odası Bodrum temsilcisi Gamze Türk tarafından okunan basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi;

... 12-13 Aralık 2017 tarihlerinde farklı disiplinlerden uzmanların ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen Uluslararası Bodrum Kalesi Çalıştayı düzenlenmiştir. Çalıştayın Sonuç Bildirisini büyük bir memnuniyetle karşılamaktayız. Projenin çalıştayda da beğeniyle karşılanan ve bizim de desteklediğimiz restorasyon bakım ve onarım çalışmaları bir yandan sürerken Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan beklentimiz çalıştay sonuçlarının değerlendirilerek gerekli proje değişikliklerinin yapılmasıdır. Bu nedenle çalıştayda alınmış kararlara dayanarak aşağıda sunduğumuz önerilerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini istemekteyiz. Diğer durumda çalıştay kararlarının uygulanması olanaksız hale gelecektir…

Kale içindeki bakım, onarım çalışmaları etaplanmalı ve restorasyon uygulama sahası dışındaki mekanlarla Bodrum Kalesi kamuya ve ziyarete açık bırakılmalıdır. Kale içinde yeni yapı yapma tasarısı proje kapsamından çıkartılmalıdır."

Tarihi, kültürel, mimari, turizm ve kent ekonomisi için önemi çalıştayda sürekli olarak vurgulanan Bodrum Kalesinin Geç Tunç Çağı Batıkları (Uluburun) ve Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonlarındaki sergilemeye, bu yapılar yıkılmadan iyileştirilerek devam edilmeli, bu iki sergileme Bodrum Kalesi dışına çıkarılmamalıdır. Önemi ve değeri çalıştayda özellikle vurgulanan Uluburun replikası aynen korunmalıdır."

Yapılmakta ve yapılacak olan restorasyon, bakım, onarım çalışmalarını gözlemlemek ve denetlemek üzere görevlendirilecek uzmanların bir an önce yetkilendirilmesi gerekmektedir. Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği tarafından belirlenen isimler ise; Prof.Dr.Cevat ERDER- Arkeolog- Iccrom Eski Başkanı, Prof.Dr. Nur AKIN- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Prof.Dr.Ayşıl YAVUZ- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Prof.Dr.Yegan KAHYA- İTÜ Mimarlık Fakültesi- Mimar-Restorasyon Uzmanı, Nesrin YATMAN- Y.Mimar-Restorasyon Uzmanı, İrem VERDÖN- Y.Mimar-Restorasyon Uzmanı, Aykut ÖZET- Arkeolog- Bodrum Müzesi Eski Müdür Vekili, Bodrum Kalesi Platformu Temsilcisi.