Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Tilkicik Koyu’ndaki marina projesine ÇED freni

Bodrum | Haber | News

HABER

Tilkicik Koyu’ndaki marina projesine ÇED freni

Tilkicik Koyu’ndaki marina projesine ÇED freni

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Tilkicik Koyu’ndaki marina projesine ÇED freni

Bodrum’un Yalıkavak mahallesindeki Tilkicik Koyu’nda Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek yoktur raporu ile yapılmak istenen marina projesine yargı dur dedi.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bodrum Tilkicik Koyu’nda marina ve iskele projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını, bilirkişi raporuna dayanarak iptal etti

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Tilkicik Koyları Koruma Girişimi'nin yaptığı “Kıyı Düzenleme Dolgu ve İskele Projesi için ÇED gerekli değildir” raporunun iptali başvurusunu değerlendirmeye aldı ve başvuruyu kabul etti. Ardından mahkeme talebiyle bölgede hazırlanan bilirkişi raporuna istinaden ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.

İptal kararıyla ilgili olarak Tilkicik Koylarını Koruma Girişimi Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Murat Kaynar şunları söyledi;

"Yargı kararına rağmen söz konusu dolgu projesini de kapsayan Marina ÇED süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sonlandırılmamış ve 7 Mart 2018 tarihinde İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK) gerçekleştirilmiştir. Bilimsel, teknik ve hukuksal gerekçeler karşısında artık Tilkicik Koyu’nda herhangi bir fiziki müdahaleye yol açacak bir projenin hayata geçirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle İDK toplantısına Tilkicik Koylarını Koruma Girişimi olarak katılım sağlanmış ve itirazlarımız dile getirilmiştir. Daha sonra marina ile ilgili 'ÇED sürecinin durdurulduğu' yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir. Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin esastan verdiği iptal kararı sonrasında marina ile ilgili ÇED sürecinin tamamen iptal edilmesi gerekmektedir.

Bodrum Tilkicik Koyu

Bodrum Haberleri