Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Halikarnas Balıkçısı 127'nci doğum gününde anıldı

Bodrum | Haber | News

HABER

Halikarnas Balıkçısı 127'nci doğum gününde anıldı

Halikarnas Balıkçısı 127'nci doğum gününde anıldı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Halikarnas Balıkçısı 127'nci doğum gününde anıldı

Cevat Şakir Kabaağaçlı veya tanınan adıyla "Halikarnas Balıkçısı", Bodrum'a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı 127'nci doğum yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Sürgüne gönderildiği Bodrum'un tanınmasında büyük emeği olan edebiyatçı, şair ve doğa tutkunu Cevat Şakir Kabaağaçlı için Gümbet Mahallesi'nde adına yapılan müzeyle, mezarının bulunduğu alanda anma töreni düzenlendi.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, Hüseyin Boyacı Ortaokulu öğrencileri ve balıkçıyı sevenler anmaya katıldı.

Anma töreninin açılış konuşmasını yapan emekli öğretmen Hatice Yücel, "Amacımız Balıkçı'nın yaşantısını, hayat felsefesini, düşüncelerini unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak. Bizler Anadolu gibi yurdun, Balıkçı gibi dostun olsun, felsefesi ile büyüdük" dedi.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçısı Mihriban Er'de, 30 yıl Balıkçı'nın anıları ve kitaplarını okumakla geçirdiğini belirterek şunları söyledi;

"Balıkçı'nın bizlere emanet ettiği Bodrum'u doğası çevresi ve yaşam sevgisi ile korumak hepimizin görevi."

Denizciler Derneği ve Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, Kabaağaçlı'nın 'Merhaba' isimli şiirini okudu. Kabaağaçlı'nın Bodrum'a ilk geldiğinde diktiği ve çoğalttığı 'Narteks' isimli bitkinin ortaokul öğrencileri tarafından dikilmesiyle anma programı sona erdi.

Halikarnas Balıkçısı Kimdir?

1890 yılında İstanbul’da doğan Halikarnas Balıkçısı'nın asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Bodrum’un antik çağlardaki adı olan Halikarnasos’tan esinlenerek bu adı almıştır.

Çocukluğu babasının görevi sebebiyle Atina’da geçmiştir. İlköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebinde, ortaöğrenimini Robert Kolej’inde tamamladıktan sonra İngiltere’ye gitmiştir.

Oxford Üniversitesinde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okuyan Cevat Şakir, üniversiteyi orada bitirmiş ve yurda dönmüştür. Çok çeşitli dergilerde yazıları ve karikatürleri yayınlanan sanatçı, asker kaçakları ile ilgili bir yazısından dolayı Bodrum’a sürülmüştür.

1,5 yıl Bodrum’da cezasını çekmiş ve İstanbul’a dönerek cezasının yarısını da burada tamamlamış olmasına rağmen yürekten bağlandığı Bodrum’a geri dönmüştür.

Burada meyvecilik, süngercilik, balıkçılık, bahçıvanlık, turist rehberliği yapmış ve denizle ilgili eserler yazmıştır. 13 Ekim 1973’te İzmir’de yaşamını yitiren Halikarnas Balıkçısı’nın mezarı Bodrum’dadır.

Halikarnas Balıkçısı

Bodrum Haberleri