Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Tülin Korman son yolculuğuna uğurlanıyor

Bodrum | Haber | News

HABER

Tülin Korman son yolculuğuna uğurlanıyor

TSM sanatcısı, şef Tülin Korman yaşamını yitirdi

Bodrum'da yaşamını yitiren TSM sanatcısı, şef Tülin Korman son yolculuğuna uğurlanıyor.

Sanatçı Onur Akay, Korman'ın cenaze programıyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Tülin Korman'ın cenazesi, bugün 16 Nisan 2018 Pazartesi günü, saat 13:30'da TRT İstanbul Radyosu'nda yapılacak resmî tören ve 14:30'da İTÜ Devlet Konservatuarı'nda yapılacak töreni müteakiben, ikindi namazı sonrası Beşiktaş Sinanpaşa Camii'nden kaldırılacak ve Karacaahmet Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verilecektir."

Türk sanat müziğinin önemli şef ve yorumcularından Tülin Korman, Bodrum'daki evinde yaşamını yitirdi. Ünlü bestekar Sadettin Kaynak'ın öğrencisi ve Münir Nurettin Selçuk'un ise hem öğrencisi hem uzun yıllar tek asistanı olan Korman 85 yaşındaydı.

Türk sanat müziğinin çok değerli seslerinden olan Tülin Korman, Bodrum Bitez Mahallesi'ndeki evinde yaşamını yitirdi. İlk bulgulara göre kalp krizi ve solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği belirtilen Korman 2 yıldır Bodrum'da yaşıyordu. Korman'ın cenazesi otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Tülin Korman

Tülin Korman - Zaki Müren

Tülin Korman kimdir?

1951 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'nın sınavlarına giren Tülin Korman, gösterdiği yetenek ve başarılardan dolayı beş yıllık konservatuvarın üçüncü sınıfından eğitime başladı.

Bestekar Münir Nurettin Selçuk'un uzun yıllar asistanlığını yapan Korman, Madam Rosenthal'dan da Batı müziği eğitimi aldı.

1953 yılında TRT Radyosu'nun sınavlarını kazanan Korman, hem batı müziği hem de TSM icra etmeye başladı. 1967 yılında TRT Radyosu'nda koro şefliğine getirildi.

1986'ya dek radyoda hocalık yapan Korman, aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda repertuvar hocası olarak göreve başladı. Korman 2 yıldır Bodrum'da yaşıyordu.

Tülin Korman

Bodrum Haberleri