Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da RES için verilen ÇED kararına mahkeme "dur" dedi

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da RES için verilen ÇED kararına mahkeme "dur" dedi

Bodrum'da RES için verilen ÇED kararına mahkeme "dur" dedi

Bodrum'da RES için verilen ÇED kararına mahkeme "dur" dedi

Bodrum'un Güvercinlik, Çamlık, Kumköy ve Yalıçiftlik mahallelerinin tepelerine kurulmak istenen Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi'ne, Muğla Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bodrum'da Güvercinlik, Çamlık, Yalıçiftlik ve Kumköy mahallelerinin tepelerine özel bir elektrik üretim firması tarafından kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santrali Projesi ile ilgili olarak Muğla Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, "ÇED gerekli değildir" kararı vermişti.

Bunun üzerine kararın iptali için açılan davada, Muğla 1. İdare Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkemenin kararında şu görüşler yer aldı;

"...Alanda korunması gereken kültür varlıkları bulunduğu, dolayısıyla faaliyet alanı ile ilgili şehir bölge planlama, enerji, inşaat, arkeolojik ve çevresel açıdan uygun olmadığı anlaşıldığından dava konusu işlem hukuka uygun bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verildi."

Kararın açıklanmasının ardından, Bodrum Çevre Platformu, Çamlık Mahallesi Muhtarı Mehmet Kahraman, çevreci avukat Remzi Kazmaz, CHP Muğla milletvekilleri Nurettin Demir ve Akın Üstündağ'ın katılımıyla açıklama yapıldı.

Çamlık Mahallesi Muhtarı Mehmet Kahraman şunları söyledi;

"Biz RES'lere karşı değiliz. Sadece RES'lerin yanlış yere yapıldığını ima etmek istedik. Arkeolojik alanlarımızın, çam ormanlarımızın kesilmesini istemiyoruz. Onun için karşı geldik, inşallah mahallemiz için hayırlı bir karar olmuştur."

Avukat Remzi Kazmaz da, "medeniyetlerin kavşağı Bodrum'un dört bir yanına RES'lerin kurulmaya çalışıldığını belirterek Bodrum halkı hiçbir zaman karşı olmadı ama kuruldukları yaşam alanları ya ormanın içerisinde veya tarihi ve kültür varlıklarının tam tepesinde. O nedenle önce Akyarlar'da iptal ettirdik. Şimdi de Güvercinlik RES'ler iptal oldu" dedi.


Bodrum haber

Bodrum Haberleri